Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Pia Viitanen

Pia Viitanen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   24.03.1995–

Telefon:

09 432 3039

E-post:

pia.viitanen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

förvaltningsmagister

Valkrets:

Birkalands valkrets 24.03.1999–

Riksdagsuppdrag:

Finansutskottet (medlem) 09.06.2015–
Skattedelegationen (Ordförande) 06.09.2019–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Revisionsutskottet (medlem) 08.02.2019–, (Vice ordförande) 02.05.2019–17.06.2019
Kulturutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 09.06.2015–

Regeringsmedlemskap:

  • bostads- och kommunikationsminister (Katainen) 24.05.2013–03.04.2014
  • kultur- och bostadsminister (Katainen) 04.04.2014–23.06.2014
  • kultur- och bostadsminister (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015

Ledamotsassistent:

Ritva Suomalainen,
Telefon: 09 432 4039, 050 574 2537
E-post: ritva.suomalainen(at)riksdagen.fi