Sari Sarkomaa

Sari Sarkomaa

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   24.03.1999–

Telefon:
09 432 3033
E-post:
sari.sarkomaa(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
magister i hälsovård, röntgenskötare
Valkrets:
Helsingfors valkrets 24.03.1999–
Riksdagsuppdrag:
Finansutskottet (medlem) 18.06.2019–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kulturutskottet (medlem) 11.02.2020–
Social- och hälsovårdsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Folkpensionsanstaltens fullmäktige (medlem) 09.06.2015–, (Ordförande) 29.06.2015–22.08.2019
Regeringsmedlemskap:
  • undervisningsminister (Vanhanen II) 19.04.2007–18.12.2008
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Samlingspartiets riksdagsgrupp (1:a vice ordförande) 11.06.2019–
Ledamotsassistent:
Sina Nordman,
Telefon: 09 432 4033
E-post: sina.nordman@riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster