Petteri Orpo Samlingspartiets riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  21.03.2007 -

Namn: Orpo, Petteri
Telefon: 09 432 3072
E-post: petteri.orpo@riksdagen.fi
Webbplats: www.orpo.fi
Yrke / titel: politices magister, företagsservicechef
Valkrets: Egentliga Finlands valkrets 21.03.2007 -
Tidigare riksdagsuppdrag: Kanslikommissionen (medlem) 04.05.2007 - 10.09.2014
Ekonomiutskottet (medlem) 03.04.2007 - 19.04.2011, (ersättare) 03.05.2011 - 23.06.2014
Miljöutskottet (medlem) 03.04.2007 - 11.09.2009
Utrikesutskottet (medlem) 03.05.2011 - 11.03.2014, (ersättare) 12.03.2014 - 23.06.2014
Förvaltningsutskottet (ersättare) 03.05.2011 - 27.11.2012
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 04.04.2007 - 02.05.2007
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (ersättare) 11.02.2009 - 19.04.2011, (ersättare) 30.06.2011 - 10.09.2014
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 22.11.2012 - 10.09.2014
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (ersättare) 30.06.2011 - 12.02.2013
Riksdagsgrupp: Samlingspartiets riksdagsgrupp 21.03.2007 -
Uppdrag i riksdagsgruppen: Samlingspartiets riksdagsgrupp (3:e vice ordförande) 19.04.2007 - 20.06.2011
Samlingspartiets riksdagsgrupp (2:a vice ordförande) 21.06.2011 - 12.11.2012
Samlingspartiets riksdagsgrupp (ordförande) 13.11.2012 - 22.06.2014
Regeringsmedlemskap
Minister: jord- och skogsbruksminister (Stubb) 24.06.2014 - 28.05.2015
inrikesminister (Sipilä) 29.05.2015 - 21.06.2016
finansminister (Sipilä) 22.06.2016 -