Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Krista Kiuru

Krista Kiuru

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   21.03.2007–

Telefon:
09 432 3192
E-post:
krista.kiuru(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
politices magister
Valkrets:
Satakunta valkrets 21.03.2007–
Regeringsmedlemskap:
  • bostads- och kommunikationsminister (Katainen) 22.06.2011–23.05.2013
  • undervisningsminister (Katainen) 24.05.2013–03.04.2014
  • undervisnings- och kommunikationsminister (Katainen) 04.04.2014–23.06.2014
  • undervisnings- och kommunikationsminister (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015
  • familje- och omsorgsminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • familje- och omsorgsminister (Marin) 10.12.2019–
Ledamotsassistent:
Petteri Nurmi,
Telefon: 050 339 4365
E-post: petteri.nurmi(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster