​​​

Registret över riksdagsgrupper – Gröna riksdagsgruppen​

​Riksdagsgrupp

Namn: Gröna riksdagsgruppen

Datum för konstituering: 26.3.1983
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 0549471-6

Personer

Ordförande: Jenni Pitko

Förste vice ordförande: Saara Hyrkkö
Andre vice ordförande: Emma Kari

Övriga medlemmar:
Outi Alanko-Kahiluoto
Tiina Elo
Bella Forsgrén
Pekka Haavisto
Atte Harjanne
Satu Hassi
Hanna Holopainen
Mari Holopainen
Inka Hopsu
Heli Järvinen
Noora Koponen
Krista Mikkonen
Maria Ohisalo
Pirkka-Pekka Petelius
Mirka Soinikoski
Iirsi Suomela
Sofia Virta

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Jenni Pitko
Förste vice ordförande Saara Inkeri Hyrkkö
Andre vice ordförande Emma Karoliina Kari
Generalsekreterare Tiina Marita Kivinen

Revisorer:
CGR Mirja Helena Sinisalo

Revisorssuppleant, GR-revisor Anssi Pietiläinen, Tmi Anssi Pietiläinen, FO-nummer 2625842-1

Stadgar

Stadgarna inlämnade på finska:

Säännöt 4.10.2018 (pdf)

Anmälan lämnats in och godkänts

Grundanmälan inlämnad 12.2.2013.

Grundanmälan kompletterad 15.3.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Uppdaterats: 4.6.2020