Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Regeringen föreslår i budgeten för 2017 att anslaget för internationellt utvecklingssamarbete minskar med 267 000 000 euro och att finansinvesteringar inom utvecklingssamarbetet beviljas ett anslag på 10 000 000 euro. Det innebär i praktiken att man väljer att flytta verksamheten inom utvecklingssektorn från FN-organisationer och finländska medborgarorganisationer inom utvecklingssektorn till Finnfund, som erbjuder finansiering för privata företag. Detta gjordes i ännu större grad redan under 2016.
Finnfund erbjuder riskfinansiering i form av eget kapital, långfristiga investeringslån och kunskaper inom investeringar i utvecklingsländer med över 30 års erfarenhet. En verksamhet som har goda målsättningar och behöver stöd, men inte på bekostnad av det långsiktiga biståndsarbete finska organisationer har byggt upp. En plötslig och stor höjning av medlen skulle knappast ge den effekt man är ute efter. Vi vill inte urvattna finländska medborgarorganisationers långsiktiga och kontinuerliga arbete i utvecklingssektorn eller skära i finansieringen till FN-organisationer på det sätt regeringen föreslår. De föreslagna inbesparingarna kommer även att påverka sysselsättningen negativt bland finländare som arbetar med utvecklingsfrågor.
Vi vill att Finland ska vara en pålitlig aktör i internationellt utvecklingsarbete och en nation som tar ansvar i biståndspolitiken. Utrikesministeriet lanserade nyligen en utredning som konstaterar att medborgarorganisationernas utvecklingsarbete är effektivt och leder till resultat. Utredningen fastslår dock också att nedskärningarn som gjordes 2016 var misslyckade samt att finansieringen igen borde höjas. Följderna av nedskärningarna syns redan idag då ett flertal medborgarorganisationers projek lagts ner och samtidigt finns över en miljon färre personer som kan ta del av den hjälp som tidigare fått stöd av finländskt utvecklingsarbete. Denna trend stöder inte bilden av Finland som en globalt ansvarstagande aktör. Därför vill vi att tilläggsfinansieringen på 10 000 000 till Finnfund istället allokeras till egentligt utvecklingssamarbete.
Vi föreslår därför