Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 5 april 2006 berättelsen om regeringens åtgärder under år 2005 (B 4/2006 rd) till grundlagsutskottet för beredning och bestämde samtidigt att jord- och skogsbruksutskottet ska lämna utlåtande till grundlagsutskottet.
Jord- och skogsbruksutskottet begränsar sitt utlåtande till vissa uttalanden.
Riksdagen förutsatte den 8 november 1996 att landsbygdsnäringsdistrikten och Vilt- och fiskeriforskningsinstitutets fiskeriforskning tillsammans tar fram ett uppföljningssystem som gör det möjligt att i hela landet följa upp hur systemet med ett länsbestämt spöfiskekort fungerar i praktiken och vilken verkan det har på rovfiskstammarna. Årsrapporterna bör sändas till jord- och skogsbruksutskottet för kännedom.
Riksdagen förutsatte att landsbygdsnäringsdistrikten utgående från sina fiskerihus-hållningsenheters sakkunskap fastställer forsarna och strömdragen i lax- och sikförande vattendrag och med tanke på styrningen av fisket märker ut dem på ett ändamålsenligt sätt.
Riksdagen förutsatte att jord- och skogsbruksministeriet låter utreda vilka negativa konsekvenser spöfiskereformen har för andra former av fiske och deras ekonomiska betydelse.
De medel som flyter in i fiskevårdsavgift kan beräknas minska i och med att alla metare, pilkfiskare och fritidsfiskare över 65 år kommer att befrias från skyldigheten att betala fiskevårdsavgift. Riksdagen förutsatte därför att lagen om fiske ändras för att de medel som av fiskevårdsavgifterna anvisas i statsbudgeten för främjande av fiskerihushållningen inte skall minska.
Med beaktande av bl.a. det som regeringen säger i sin berättelse anser utskottet att uttalandena kan strykas.
Riksdagen förutsatte den 13 december 1996 att jord- och skogsbruksministeriet före utgången av januari 1997 tillställer jord- och skogsbruksutskottet en utredning om de interna penningströmmarna inom jordbruket 1995 och 1996 och en kalkyl angående penningströmmarna 1997.
Riksdagen förutsatte att regeringen ger akt på resultat- och inkomstutvecklingen inom vår jordbruksproduktion och följer eventuella produktrelaterade och regionala skillnader samt lämnar en årlig redogörelse över iakttagelserna till riksdagens jord- och skogsbruksutskott.
Riksdagen förutsatte att statsrådet när investeringsstödet beviljas försäkrar sig om att medlen för investeringsstöd räcker till genom att sörja för att stödmedlen används så ändamålsenligt som möjligt. Räntestödslånen kan få en större andel av finansieringen. Räntestöd får dock inte beviljas, om den totala räntan på räntestödslånen är högre än den totala räntan på lån till normala villkor som getts ut för motsvarande ändamål. I början av 1998 skall jord- och skogsbruksministeriet lämna en utredning till jord- och skogsbruksutskottet om hur investeringsstöd har beviljats och vilken effekt stöden har haft på gårdarnas utkomstmöjligheter i de regioner som stödet gäller.
Riksdagen förutsatte att Finland i god tid före 1999 inleder förhandlingar med Europeiska gemenskapernas kommission om en permanentning av det förhöjda stödet under övergångsperioden när det gäller husdjurshushållningen och växthusodlingen samt lagringsstödet för trädgårdsprodukter.
Riksdagen förutsatte att de gårdsvisa referenskvantiteterna för mejerimjölk på aktiva gårdar inte skärs ned utan ersättning.
Med hänvisning till regeringens berättelse och med beaktande av att utskottet i sitt betänkande den 6 juni 2006 med anledning av statsrådets redogörelse om jordbrukspolitiken (JsUB 7/2006 rd — SRR 4/2005 rd) tagit upp olika frågor med anknytning till jordbruksutvecklingen i vårt land, anser utskottet att uttalandena kan strykas.
Riksdagen förutsatte att jord- och skogsbruksministeriet utreder möjligheterna för en finländsk djurvårdsförsäkring som skulle täcka andra djursjukdomar än salmonella och de sjukdomar som enligt lag skall bekämpas.
Med hänvisning till bl.a. regeringens berättelse anser utskottet att uttalandet kan strykas.
Riksdagen förutsatte den 30.11.1999 att de instanser som säljer utsäde i så stor omfattning som möjligt beaktas när ägarbasen i det nya aktiebolaget breddas genom en riktad aktieemission.
Riksdagen förutsatte att det i anknytning till lantbrukets forskningscentral inrättas en "biodiversitetsenhet för jordbruksgrödor och trädgårdsväxter", som har till uppgift att bevara den genetiska mångfalden i fråga om jordbruksgrödor, även om grödorna (arter/sorter) är ekonomiskt olönsamma vid en viss tidpunkt.
Med hänvisning till regeringens berättelse anser utskottet att uttalandena kan strykas.
Riksdagen förutsatte den 11 juni 2002 att de förvärvsinkomstgränser som hänger samman med pensionsförmåner och andra förmåner utreds och att beloppen justeras.
Utskottet kom den 12 juni 2006 ut med ett betänkande om en proposition med förslag till lagar om stöd för upphörande med att bedriva jordbruk och om ändring av lagar som gäller avträdelsesystemet (JsUB 8/2006 rd — RP 34/2006 rd). Efter att även ha vägt in regeringens berättelse anser utskottet att uttalandet kan strykas.
Utskottet konstaterar att följande uttalanden kan strykas i berättelsen:
Jord- och skogsbruksutskottet föreslår
att grundlagsutskottet beaktar det som sagts ovan då det skriver sitt betänkande.
Helsingfors den 15 juni 2006
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Carl Selenius