Senast publicerat 14-03-2023 15:16

Punkt i protokollet PR 135/2022 rd Plenum Onsdag 7.12.2022 kl. 14.03—20.10

6. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring av lagen om smittsamma sjukdomar

Regeringens propositionRP 190/2022 rd
Utskottets betänkandeShUB 35/2022 rd
Första behandlingen
Andre vice talman Juho Eerola
:

Ärende 6 på dagordningen presenteras för första behandling. Till grund för behandlingen ligger social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 35/2022 rd. Nu ska riksdagen besluta om innehållet i lagförslaget. — Vi inleder debatten. Ledamot Löfström. 

Debatt
19.49 
Mats Löfström :

Ärade herr talman! Det här lagförslaget handlar om ändringar av smittskyddslagen för att säkerställa att man i de nya välfärdsområdena har befogenheter i och med social- och hälsovårdsreformen. Den här reformen träder i kraft första januari 2023. Men reformen har också stora indirekta konsekvenser för Ålands självstyrelse, och av den anledningen bad social- och hälsovårdsutskottet ett utlåtande av riksdagens grundlagsutskott, för att se på hur lagförslaget fungerar med Ålands självstyrelse. 

Grundlagsutskottet sade mycket tydligt i sitt utlåtande att det är viktigt att självstyrelselagen ändras till den här delen som berör smittskyddet. I grundlagsutskottet slog vi fast att det är mycket viktigt att självstyrelselagen ändras för att reglera smittskyddet. Det är en viktigt sak eftersom det annars kan uppstå ett problematiskt konstitutionellt läge. 

Grundlagsutskottet slår även fast att det är motiverat att granska möjligheten till att reglera sakerna i en överenskommelseförordning. Men en överenskommelseförordning kan bara genomföras ifall man ändrar självstyrelselagen, vilket man nu behöver göra. 

Det här är grundlagsutskottets sätt att säga att man inte ser några problem med att reglera de här sakerna i en överenskommelseförordning. Det är ändå omöjligt för grundlagsutskottet att kräva att det måste göras på det ena eller det andra sättet, eftersom det förutsätter godkännande av självstyrelsen, alltså Ålands lagting, vilket grundlagsutskottet inte har någon beslutandemakt över. Men eftersom Ålands landskapsregering, som också har hörts av grundlagsutskottet och lagtinget, sagt att man vill ha det på det här sättet och reglera sakerna med en överenskommelseförordning är det här grundlagsutskottets sätt att markera och säga att vi inte ser några problem med en överenskommelseförordning, eftersom det är en vedertagen praxis att reglera den här typens frågor på också på andra ställen. 

För egen del vill jag betona att det nu är viktigt att man snabbt kommer vidare med arbetet kring en ändring av självstyrelselagen och en överenskommelseförordning, och att man snabbt behöver bereda de här sakerna i social- och hälsovårdsministeriet och justitieministeriet tillsammans med landskapsregeringen så att man kan få det här i kraft så fort som möjligt. 

Grundlagsutskottet slår även fast att den föreslagna övergångsbestämmelsen kan godkännas — det finns nämligen en övergångsbestämmelse som social- och hälsovårdsutskottet slår fast för att hantera de här frågorna på Åland. Grundlagsutskottet säger att den är ok, om än med långa tänder. Den föreslagna övergångsbestämmelsen, som grundlagsutskottet för övrigt hade vissa preciseringar till, är principiellt mycket problematisk eftersom det inte är på ett sådant här sätt saker ska regleras i förhållande till självstyrelsen. Det är ändå ett faktum att det i dag är den sjunde december, och det är inte säkert att en ändring av självstyrelselagen hinner träda i kraft innan årsskiftet. Därför är det motiverat med en övergångsbestämmelse, för att det enligt grundlagsutskottets mening ska säkerställas att det finns laglig grund för smittskyddet på Åland, också ifall ändringen av självstyrelselagen inte hinner göras före årsskiftet. 

Grundlagsutskottet slår också fast att den här övergångsbestämmelsen måste vara kortvarig, och enligt mig betyder det i praktiken så kort som möjligt. 

Arvoisa herra puhemies! Sosiaali- ja terveysvaliokunta on pyytänyt perustuslakivaliokunnalta lausuntoa erityisesti sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietintöluonnokseen sisältyvän siirtymäsäännöksen perustuslainmukaisuudesta. Siirtymäsäännöksessä ehdotetaan säädettäväksi, että Ahvenanmaan maakunnassa ihmisten tarttuvien tautien torjunnasta huolehtivien toimivaltaisten viranomaisten määräytymiseen sovelletaan tämän lain voimaan tullessa voimassa ollutta lainsäädäntöä, kunnes toisin säädetään. 

Perustuslakivaliokunta sanoo, että eduskunta voi hyväksyä tämän siirtymäsäännöksen tässä tilanteessa, koska ei ole mitään muuta vaihtoehtoa säätää nämä asiat käytännössä. Perustuslakivaliokunta painottaa, ettei nyt ehdotettu sääntelytapa ole paras mahdollinen ja että Ahvenanmaan itsehallinnon kannalta nyt ehdotettavaa lainsäädännöllistä järjestelyä selvästi asianmukaisempaa on säätää tarpeelliset muutokset itsehallintolakiin. Valiokunta pitää itsehallintolain muuttamista tältä osin hyvin tärkeänä ja korostaa, että nyt ehdotetun siirtymäsäännöksen varaan perustuvan järjestelyn tulee olla lyhytaikainen. 

Arvoisa puhemies! On tärkeää, että se on niin lyhytaikainen kuin mahdollista ja että hallitus antaa eduskuntaan esityksen Ahvenanmaan itsehallintolain muuttamisesta niin nopeasti kuin mahdollista. — Kiitos. 

Riksdagen avslutade den allmänna debatten. 

Riksdagen godkände innehållet i lagförslaget i proposition RP 190/2022 rd enligt betänkandet. Första behandlingen av lagförslaget avslutades.