Senast publicerat 01-03-2023 15:54

Punkt i protokollet PR 178/2022 rd Plenum Onsdag 1.3.2023 kl. 14.00

9. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lagstiftning som gäller en omorganisering av den offentliga arbetskrafts- och företagsservicen

Regeringens propositionRP 207/2022 rd
Utskottets betänkandeAjUB 26/2022 rd
Andra behandlingen
Talman Matti Vanhanen
:

Ärende 9 på dagordningen presenteras för andra behandling. Innehållet har godkänts i första behandlingen och lagförslagen kan nu antas eller förkastas. Debatten om ärendet avslutades i plenum 27.2.2023. 

Under debatten har Rami Lehto understödd av Jukka Mäkynen föreslagit att lagförslagen förkastas. Vidare har Rami Lehto under debatten framställt två förslag till uttalanden i enlighet med reservationen. 

Redogörelsen godkändes. 

Lagförslagen godkänns ”ja”, förkastas ”nej”.
Omröstningsresultat: 138 ja, 40 nej; 21 frånvarande
 

Riksdagen godkände lagförslag 1—23 och 25—47 i proposition RP 207/2022 rd utifrån beslutet i första behandlingen. Riksdagen vidhöll sitt beslut från första behandlingen att lagförslag 24 i proposition RP 207/2022 rd förkastas. Andra behandlingen av lagförslagen avslutades.  

Talman Matti Vanhanen
:

Slutligen ska riksdagen besluta om förslagen till uttalanden som framställts under debatten. 

Betänkandet ”ja”, Rami Lehtos förslag nr 1 ”nej”.
Omröstningsresultat: 102 ja, 77 nej; 20 frånvarande
Riksdagen godkände betänkandet. 
Betänkandet ”ja”, Rami Lehtos förslag nr 2 ”nej”.
Omröstningsresultat: 138 ja, 37 nej; 24 frånvarande
Riksdagen godkände betänkandet. 

Riksdagen godkände betänkandets förslag till uttalanden. Ärendet slutbehandlat.