Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Keskustan eduskuntaryhmä – Centerns riksdagsgrupp

 

 
Riksdagsgrupp
Namn: Keskustan eduskuntaryhmä – Centerns riksdagsgrupp
Datum för konstituering: 22.5.1907
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 0572217-6

Personer
Ordförande: Antti Kaikkonen
Förste vice ordförande: Hanna Kosonen
Andre vice ordförande: Markus Lohi

Övriga medlemmar:
Olavi Ala-Nissilä
Mikko Alatalo
Sirkka-Liisa Anttila
Anne Berner 
Pertti Hakanen
Lasse Hautala
Hannakaisa Heikkinen
Petri Honkonen
Hannu Hoskonen
Marisanna Jarva
Kauko Juhantalo
Timo Kalli
Anne Kalmari
Niilo Keränen 
Esko Kiviranta
Timo V. Korhonen
Hanna Kosonen 
Katri Kulmuni
Antti Kurvinen 
Mikko Kärnä 
Seppo Kääriäinen
Jari Leppä
Mika Lintilä
Eeva-Maria Maijala
Eija Nivala
Markku Pakkanen
Aila Paloniemi
Ulla Parviainen 
Mauri Pekkarinen
Arto Pirttilahti
Pekka Puska
Tuomo Puumala
Juha Pylväs 
Antti Rantakangas
Juha Rehula
Markku Rossi
Annika Saarikko
Mikko Savola
Juha Sipilä
Martti Talja
Kimmo Tiilikainen
Ari Torniainen
Tapani Tölli
Matti Vanhanen
Anu Vehviläinen
Eerikki Viljanen 

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Antti Samuli Kaikkonen, f. 14.2.1974, hemort Tusby
Förste vice ordförande Hanna Kosonen, f. 27.2.1976, hemort Nyslott
Andre vice ordförande Markus Samuli Lohi, f. 16.6.1972, hemort Rovaniemi
Generalsekreterare Seija Kristiina Turtiainen, f. 12.12.1954, hemort Esbo

Revisorer
CGR Hannu Riippi, BDO Ab, FO-nummer 1893593-9, hemort Helsingfors
CGR Taneli Mustonen, BDO Ab, FO-nummer 1893593-9, hemort Helsingfors (4.5.2015)

Revisorssuppleanter
Olavi Ala-Nissilä, f. 2.8.1949, hemort Loimaa (4.2.2016)
Kauko Juhantalo, f. 28.4.1942, hemort Kankaanpää (4.2.2016)

Stadgar
Stadgarna inlämnade på finska.
Säännöt 14.3.2013 (PDF)
Inofficiell översättning till svenska.
Stadgar 14.3.2013 (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 8.2.2013.
Grundanmälan kompletterad 14.3.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Ändringsanmälan nr 1 inlämnad 29.4.2013.
Ändringsanmälan nr 1 godkänd 30.4.2013.

Ändringsanmälan nr 2 inlämnad 29.4.2015.
Ändringsanmälan nr 2 godkänd  4.5.2015.

Ändringsanmälan nr 3 inlämnad 20.8.2015.
Ändringsanmälan nr 3 godkänd  24.8.2015.

Ändringsanmälan nr 4 inlämnad 29.9.2015.
Ändringsanmälan nr 4 godkänd  29.9.2015.

Ändringsanmälan nr 5 inlämnad 8.2.2016.
Ändringsanmälan nr 5 godkänd  8.2.2016.

Ändringsanmälan nr 6 inlämnad 22.6.2016.
Ändringsanmälan nr 6 godkänd  22.6.2016.

Ändringsanmälan nr 7 inlämnad 4.10.2016.
Ändringsanmälan nr 7 godkänd  5.10.2016.

Ändringsanmälan nr 8 inlämnad 8.2.2018.
Ändringsanmälan nr 8 godkänd  8.2.2018.

Ändringsanmälan nr 9 inlämnad 23.2.2018.
Ändringsanmälan nr 9 godkänd  23.2.2018.

Ändringsanmälan nr 10 inlämnad 20.6.2018.
Ändringsanmälan nr 10 godkänd  20.6.2018.

Uppdaterats: 20.6.2018