Täysistunnon pöytäkirja 105/2009 vp

PTK 105/2009 vp

105. TORSTAINA 12. MARRASKUUTA 2009 kello 16.00

Tarkistettu versio 2.0

4) Hallituksen esitys laeiksi kansainvälisen kaksinkertaisen verotuksen poistamisesta annetun lain ja ulkomaisten väliyhteisöjen osakkaiden verotuksesta annetun lain 6 §:n muuttamisesta

 

Mikko Kuoppa /vas:

Herra puhemies! Tässä on veronhuojennuslaki yrityksille jälleen kerran. Kuten jo täällä aikaisemmin olen todennut, pienituloisten ihmisten verotusta ei ole lainkaan helpotettu mutta eräitten muitten on. Kysymyksessä on hallituksen esitys 197 kaksinkertaisen verotuksen poistamisesta. Tämä on hyvin mielenkiintoinen laki siinä mielessä, että tässä voi käydä kyllä niinkin, että nämä yritykset eivät maksa edes yksinkertaista veroa, jos tämä toteutuu tässä muodossa kuin nyt on esitetty.

Verohallinnosta saatujen tietojen mukaan kotimaisten yhteisöjen ulkomaille maksettuja veroja on hyvitetty vuonna 2005 Suomessa 134,2 miljoonaa euroa, 216,5 miljoonaa euroa vuonna 2006 ja 169,5 miljoonaa euroa vuonna 2007. Luonnollisten henkilöiden verotuksessa ulkomaisia veroja on hyvitetty vuonna 2006 vajaat 26,3 miljoonaa euroa ja vuonna 2007 noin 36,6 miljoonaa euroa.

Mitä veroja nämä ovat? Ne ovat esimerkiksi Nordean osinkoja, jotka on maksettu ulkomailta Suomeen. Nämä osingonsaajat ovat olleet saamassa tätä 36,6 miljoonan euron verohelpotusta. Tämä on hallituksen linja, elikkä niille, jotka omistavat osinkoja ulkomaisista yhtiöistä, ollaan antamassa verohelpotuksia. Minun mielestäni tämä ei kyllä tällä hetkellä ole alkuunkaan tarpeellista, kun täällä puhutaan suureen ääneen siitä, kuinka paljon valtion pitää ottaa velkaa. Valtio ottaa velkaa, jotta se voi antaa esimerkiksi Nordean osinkojen saajille verohelpotuksia. En minä voi ymmärtää tätä. Ihmettelen sitä, että yleensä tässä tilanteessa tämän tyyppinen laki tuodaan.

Lisäksi kun asiantuntijoilta kysyttiin verojaostossa, mitä tämä tulee merkitsemään, kun hallituksen esityksessä ei tarkkaan sanota, paljonko arvioidaan verotuloja menetettävän, niin valiokunnan mietinnön vastalauseessa todetaan näin: "Valiokunnan enemmistö on yhtynyt hallituksen esitykseen, joka merkitsee useiden kymmenien miljoonien veronmenetyksiä. Hallitus eikä liioin valiokunnan enemmistö ole kyennyt osoittamaan esitystä hyödylliseksi, tarpeelliseksi saati välttämättömäksi." Tämä on aika mielenkiintoista tekstiä. Tässä mielessä asiantuntijat eivät pystyneet sanomaan, kuinka monta kymmentä miljoonaa valtio menettää; he totesivat kyllä, että useita kymmeniä miljoonia euroja. Valiokunnan enemmistö hyväksyy tämän, että valtion tuloja menetetään ja leikataan tämmöinen määrä, ja niin kuin ed. Ollila täällä äskeisessä keskustelussa on todennut ja valtiovarainministeri kyselytunnilla, valtio ottaa velkaa, jotta se voi kattaa nämä verotulojen menetykset.

En pidä kyllä tätä politiikkaa järkevänä. Tämän johdosta vasemmistoliitto tulee esittämään lain toisessa käsittelyssä tämän lakiesityksen hylkäämistä.

__________

Puhetta oli ryhtynyt johtamaan puhemies Sauli Niinistö.

__________

Yleiskeskustelu päättyi.