Täysistunnon pöytäkirja 117/2012 vp

PTK 117/2012 vp

117. TIISTAINA 27. MARRASKUUTA 2012 kello 14.01

tarkistettu versio 2.0

14) Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi eräiden rakennustuotteiden tuotehyväksynnästä sekä eräiksi siihen liittyviksi laeiksi

 

Jari Lindström /ps:

Arvoisa herra puhemies! Hallitus siis esittää, että aikaisemmin vapaaehtoisesta CE-merkinnästä tulee pakollinen 1.7.2013 alkaen kaikille harmonisoidun tuotestandardin soveltamisalaan kuuluville rakennustuotteille. Tähän soveltamisalaan kuuluvia rakennustuotteita käytetään enimmäkseen talonrakentamisessa. Tuottajien kustannukset siirtyvät näin ollen rakentamisen asiakkaiden maksettaviksi. Toisin sanoen: kustannukset maksavat yksityiset kotitaloudet sekä asunto-osakeyhtiön osakkaat.

Ympäristövaliokunnan mietintöön sisältyvän vastalauseen, jonka ovat allekirjoittaneet sekä perussuomalaisten että keskustan kansanedustajat, mukaisesti esitän, että emme hyväksy nyt tehtyä esitystä, sillä, toisin kuin hallitus väittää, se lisää huomattavasti rakennuspaikkakohtaista varmentamista alalla. Tämä johtaa taas huomattaviin kustannusten nousuihin niin yrityksissä kuin yksityisestikin.

Lisäksi lisäkustannuksia aiheuttaa tyyppihyväksynnän hakeminen. Tämä rasite kohdistuu puolestaan pääasiassa yrityksille. Ylipäänsä rakennustuotteiden hyväksymisprosessi aiheuttaa pienellä liikevaihdolla toimiville pienyrityksille toiminnan kokoon nähden suhteettoman suuria lisäkustannuksia. Kiinnitämme samalla huomiota siihen, että myös valtionhallinnolle sekä muille viranomaisille koituu lisärasitetta asiasta.

Edellä olevan perusteella esitän, että lakiehdotukset hylätään.

Ari Torniainen /kesk:

Arvoisa herra puhemies! Kuten edustaja Lindström edellä kertoi, hallitus esittää, että aikaisemmin vapaaehtoisesta CE-merkinnästä tulee pakollinen kaikille harmonisoidun tuotestandardin soveltamisalaan kuuluville rakennustuotteille. Tähän soveltamisalaan kuuluvia rakennustuotteita käytetään enimmäkseen talonrakennuksessa.

Tästä hallituksen esityksestä aiheutuu lisäkustannuksia sekä yksityisille että yrittäjille. Rakennustuotteiden hyväksymisprosessi aiheuttaa etenkin pienellä liikevaihdolla toimiville pienyrityksille toiminnan kokoon nähden suhteettoman suuria lisäkustannuksia. Esimerkiksi sahatavaran osalta lujuuslajitellun sahatavaran CE-merkinnän edellyttämä sahan alkutarkastus maksaa noin 3 000 euroa ja tämän jälkeen vuosittainen sahan toiminnantarkastus noin 1 500 euroa. Ylimääräistä työtä aiheuttaa myös sahan sisäisen laadunvalvonnan toteuttaminen.

Etenkin piensahaajat, niin sanotut kenttäsahurit ja piensahat, tulevat kärsimään tästä hallituksen esityksestä, ja suurena vaarana on, että monet piensahayrittäjät tulevat lopettamaan tai joutuvat lopettamaan toiminnan tämän seurauksena. Tällaisille yrityksille tuleekin järjestää neuvontaa ja koulutusta asiassa, jotta yritykset jatkaisivat toimintaansa tulevaisuudessakin.

Pientaloja, kesäasuntoja, tuotantotiloja, varasto- ja ulkorakennuksia jne. on rakennettu aiemmin puusta ilman sahatavaran CE-merkintöjä, ja hyvin ne ovat kestäneet. Miksei siis jatkossakin?

Tänä päivänä tulisi tukea sekä kannustaa yrittäjyyteen ja työhön eikä erilaisilla toimintaa hankaloittavilla asioilla pitäisi vaikeuttaa etenkään pienyrittäjien asemaa ja työtä.

Näillä perusteilla kannatan edustaja Lindströmin esitystä, että lakiesitykset hylätään.

Reijo Tossavainen /ps:

Arvoisa herra puhemies! Hallituksen esitys laiksi eräiden rakennustuotteiden tuotehyväksynnästä on jälleen, siis jälleen, ikävä esimerkki sellaisesta Euroopan unionista, joka on meille vain haitaksi. Jälleen kerran Brysselistä käsin puututaan asioihin, joihin sen ei pitäisi puuttua. Kyllä me täällä Suomessa osaisimme ihan itse hoitaa nämäkin asiat. Ei Brysselistä löydy sellaista viisautta, joka tuntee meidän olomme paremmin kuin me suomalaiset.

Nyt halutaan CE-merkinnän piiriin myös pienimuotoinen sahaustoiminta, siis kenttäsirkkelit. Ensinnäkään en ole kenenkään kuullut sanovan, että CE-merkinnän puuttuminen olisi aiheuttanut ongelmia, ei todellakaan. Ei ole ollut minkäännäköisiä ongelmia.

CE-merkinnän tulo aiheuttaa alkuvaiheessa 3 000 euron lisäkulut ja sen jälkeen 1 500 euron vuosittaiset kulut. Ne ovat aivan kohtuuttomat, sillä usein kenttäsirkkelin omistaja on sahannut vain muutaman kerran vuodessa naapureille, tutuille, sukulaisille tai mökkiläisille pieniä sahauksia, joista vain harvoin kertyy nettotuloja CE-merkinnästä aiheutuvien kustannusten verran.

Jälleen tarvitaan virkamiehiä valvomaan CE-merkinnän toteutusta. Jo nyt kuntien rakennusvalvonnat ovat ylityöllistettyjä. CE-merkinnän valvonta on muusta rakennusvalvonnasta pois, tai sitten tarvittaisiin uusia virkamiehiä, ikään kuin niitä ei olisi jo riittävästi ramppaamassa maaseudulla talosta taloon.

Arvoisa puhemies! Käytännössä CE-merkinnän tulo tarkoittaisi pienimuotoisen sahaustoiminnan lähes täydellistä loppumista. Se ei ole kenenkään etujen mukaista. Siksi CE-merkintä on harvinaisen vahingollinen ja tarpeeton.

Keskustelu päättyi.