Täysistunnon pöytäkirja 144/2006 vp

PTK 144/2006 vp

144. TORSTAINA 18. TAMMIKUUTA 2007 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Sydänpotilaiden hoito

Toimi  Kankaanniemi  /kd:

Herra puhemies! Iltalehdessä on tänään ministeri Hyssälälle kolme kysymystä, ja jos ette ole vielä lehdelle vastannut, niin saatte tässä mahdollisuuden vastata ja lehti voi ne julkaista huomenna sitten.

Tässä on ensimmäinen kysymys: Miten ministeri Hyssälä kommentoi tilannetta, jossa sydänsairaat eivät pääse tutkimuksiin? Mitä tehdään, jotta erikoissairaanhoidon paikat vapautuvat niitä tarvitsevien käyttöön? Ja voidaanko hyväksyä tilanne, jossa sydänpotilas menehtyy hoitojonoon? Nämä ovat äärimmäisen vakavia kysymyksiä, ja julkisuudessa on ollut tietoja, että ihmisiä menehtyy näihin jonoihin. Miten te vastaatte näihin kysymyksiin?

Peruspalveluministeri  Liisa  Hyssälä

Arvoisa puhemies! Oulun yliopistollisen sairaalan alueella on voimakkaasti lisätty kardiologisia tutkimuksia ja hoitoja. Viimeisten kahden vuoden aikana, 2004—2006, näitten tutkimusten määrä on kasvanut 40 prosenttia. Siellä on myöskin Kemiin, Rovaniemelle, Kajaaniin ja Kokkolaan perustettu kardiologiset laboratoriot. Lainsäädäntö toteutuu siinä, mikä koskee näitä ei-kiireettömiä hoitoja, ja kiireellisistäkin tapauksista olen pyytänyt eilen selvityksen ja saanut sen tänä aamuna. Siellä ei ole mitenkään tapana ollut, että näitä siirrettäisiin toimimattomien hoitoketjujen takia. Joitakin tapauksia on ollut, kysymyksessä on muutamia päiviä tai muutamia viikkoja. Mutta tilanne on todella valitettava, että potilaat joutuvat olemaan sellaisilla paikoilla siellä odottamassa kevyempiä mahdollisuuksia saada hoitoa kuin erikoissairaanhoito. Jonotusaikana on kuolleita potilaita ollut seitsemän. Yksi on kuollut sydänleikkauksen jälkeen, neljä on kuollut aivoverenvuotoon, siis eri sairauteen kuin sydänsairaus, yksi todennäköisesti rytmihäiriöön ja kaksi muista sydänperäisistä syistä.

Tähän asiaan on heti meidän ministeriössämme siis puututtu, saatu selvitykset ja käyty neuvotteluja sairaalan kanssa, ja selvitykset osoittavat, että siellä on ryhdytty kiireellisiin toimenpiteisiin näitten jatkopaikkojen osalta.

Ed. Pehr Löv merkitään läsnä olevaksi.

Toimi  Kankaanniemi  /kd:

Herra puhemies! Näyttää siltä kuitenkin käytännössä, että hoitotakuu ei pelaa niin kuin se on eduskunnassa hyväksytty ja sillä tarkoituksella. Siksi kysyn vielä:

Mitä todellisia käytännön toimenpiteitä teillä on sen jälkeen, kun sieltä pyydettyihin selvityksiin tulee teille vastaus ja kun toteatte, että tilanne ei ole lainmukainen? Mihin toimenpiteisiin silloin ihmisten henkien pelastamiseksi ministeriö todella on valmis ja mahdollinen ryhtymään?

Peruspalveluministeri   Liisa  Hyssälä

Arvoisa puhemies! Hoitotakuulainsäädäntö toimii tässä, elikkä tässä ei ylitetä vähemmän kiireellisten potilaitten osalta kuutta kuukautta, jotenka tämä lainsäädäntö toimii. Kysymyksessä ovat kiireelliset potilaat, jotka siellä hoidetaan heti, ja silloin on ollut näitä jonotusongelmia. Olemme ryhtyneet neuvottelemaan heti tämän sairaalan kanssa, lääkäreitten kanssa, ja sitten sairaala ja Oulun kaupunki ovat neuvotelleet niin, että 20 potilasta pystyttiin jo heti nyt viikon aikana siirtämään toisiin paikkoihin, jotenka kyllä siellä on myöskin tartuttu tähän. On valitettavaa, että siellä on tällaista sattunut, että sujuvuus ei hoitoketjuissa ole ollut paras mahdollinen. Oulu ei toki ole ainoa paikka — tässä niitä on muitakin paikkakuntia — mutta kaikki nämä tapaukset ovat tietenkin hyvin ikäviä.

Tuija Nurmi /kok:

Arvoisa puhemies! Sanotaan, että nyt ovat uudet palvelurakenteet tulossa terveydenhuoltoon. Tiedän, että ministeriössä on ollut kansanterveyslain ja erikoissairaanhoitolain yhdistämistä pohtiva työryhmä, jonka työ on ollut jäissä nyt, kun puitelakia on tehty. Oletan kuitenkin, että jos näitä lakeja päästäisiin uudistamaan ja yhdistämään niin, että ne vastaisivat ajan haasteisiin, niin voitaisiin myös näihin ongelmiin puuttua.

Missä tilassa tämän työryhmän työskentely on nyt? Onko se edelleen jäissä, vai onko se lähtenyt uudelleen käyntiin?

Peruspalveluministeri   Liisa  Hyssälä

Arvoisa puhemies! Puitelaki on nyt hyväksytty, ja sen pohjalta sitten, kun tämä prosessi siellä alueella menee sovitusti eteenpäin, erikoislainsäädännön tarve on aivan ilmeinen. Meidän ministeriössämme on valmistauduttu ja tehty jo, totta kai, sitä valmistelevaa työtä, ja sitten lähivuosina, seuraavalla vaalikaudella, tulee ministeriömme antamaan esityksiä tarvittavasta erikoislainsäädännöstä.

Unto Valpas /vas:

Arvoisa puhemies! Tämä laiton tilanne hoitotakuun osalta on, arvoisa ministeri, jatkunut jo yli vuoden ajan monilla paikkakunnilla. Te olette tästä tietoinen.

Arvoisa ministeri, mitä te olette tehnyt tänä aikana? Mitä te olette vaatinut? Onko mitään sanktioita näille sairaanhoitopiireille ja muillekin yksiköille, joissa tämä laiton tilanne jatkuu? Annatteko te sen jatkua loputtomiin?

Peruspalveluministeri   Liisa  Hyssälä

Arvoisa puhemies! Meillä on huomenna tiedotustilaisuus hoitotakuun tämänhetkisestä tilanteesta. Todella voi sanoa jo ennakkotietona, että siinä on hyvin menty eteenpäin. Meillä vaan on osassa pulaa osaajista, ettei ostamallakaan saada kaikkea hoitoa. Tällaisia aloja ovat plastiikkakirurgia, käsikirurgia, kuulonhuolto, ortopedia, nämä päällimmäisinä. Sitä ei pysty saamaan ostamallakaan. Me olemme neuvotelleet kaikkien niitten sairaanhoitopiirien kanssa, joissa on ollut ongelmia, ja esimerkiksi juuri Oys, josta tässä äsken oli puhetta, on erinomaisella tavalla tähän lainsäädäntöön vastannut, kaikki kunnia sinne. Huomenna julkistamme nämä tiedot, mutta sanon ennakkotietona jo, että esimerkiksi Oulun yliopistollinen sairaala on tässä erinomaista työtä tehnyt. Hoitotakuu on mennyt, voisin sanoa, hyvin eteenpäin.

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.