Täysistunnon pöytäkirja 179/2002 vp

PTK 179/2002 vp

179. TIISTAINA 14. TAMMIKUUTA 2003 kello 14

Tarkistettu versio 2.0

2) Valtioneuvoston asetus Yhdistyneiden Kansakuntien turvallisuusneuvoston Angolaa koskevaan päätökseen perustuvien velvoitusten täyttämisestä annetun asetuksen kumoamisesta

 

Esko-Juhani Tennilä /vas:

Arvoisa puhemies! Tämä Angolaa koskeva YK:n turvaneuvoston päätös antaa mahdollisuuden sanoa YK-järjestelmästä pari sanaa.

Minä näen tämän ajankohdan kiireisimmäksi tehtäväksi ylipäätään YK-järjestelmän vahvistamisen. Tässä Suomenkin pitää olla hyvin aktiivinen. Ei voida hyväksyä, että mikään maa ohi YK-järjestelmän tekee päätöksiä, ja kaikkein viimeksi se voidaan hyväksyä kysymyksissä, jotka liittyvät sotaan ja rauhaan, ja tämän pitää koskea myös Yhdysvaltoja. Nyt Suomi on varsin johdonmukaisesti toiminutkin YK-järjestelmän vahvistamiseksi, mutta nyt tässä on tietynlainen ongelma, josta haluan keskustelua aikaan. Pääministeri Lipponenhan lupasi Bushille, että Suomi on jälleenrakentamassa Irakia sodan jälkeen. Tämä on minusta piilotukea sodalle eikä voi olla Suomen linja. Kyllä Suomen tehtävänä on viedä kaikki asiat YK:hon ja patistaa tähän myös muita maita, vaikka kuinka suuriakin ja vaikkapa Yhdysvaltoja. Tässä on nyt asia, josta Suomessa tulee saada parempi selko, miten tähän asetelmaan on jouduttu.

Keskustelu päättyy.