Täysistunnon pöytäkirja 23/2009 vp

PTK 23/2009 vp

23. TORSTAINA 12. MAALISKUUTA 2009 kello 16.01

Tarkistettu versio 2.0

7) Laki toimeentulotuesta annetun lain 9 §:n muuttamisesta

 

Bjarne Kallis /kd(esittelypuheenvuoro):

Arvoisa herra puhemies! Suhteellinen köyhyys on yhteiskunnassa lisääntynyt ja lisääntynyt oikeastaan erittäin paljon. Esimerkiksi, niin kuin tästä lakialoitteesta käy ilmi, suhteellinen köyhyysaste oli 6 prosenttia vuonna 94 ja on tällä hetkellä 12 prosenttia. Yhteiskunnassa on 300 000—400 000 henkilöä, jotka elävät todellisessa köyhyydessä.

Asiantuntijat ovat laskeneet, että tämä joukko, 300 000—400 000 henkeä, voitaisiin siirtää nauttimaan kohtuullisesta elämästä ja elintasosta, jos toimeentulotukea nostettaisiin 600 euroon kuukaudessa, ja samat asiantuntijat ovat laskeneet, että tämän bruttomeno olisi noin 300 miljoonaa euroa vuositasolla. 300 miljoonaa euroa tuntuu tietenkin suurelta summalta, mutta verrattuna niihin 30 ja 40 miljardiin, mistä tänä päivänä puhutaan, se ei ole niin suuri summa, vaikkakin se on vuositasolla 300 miljoonaa.

Minulla on se käsitys, että hyvinä aikoina on vaikea toteuttaa tällainen suuri muutos, mutta kun laman aikana ja huonona aikana todella on pelättävissä, että tämä joukko kasvaa ja että sen tulotaso ja elintaso entisestään laskee, niin mikäli poliittista tahtoa löytyy irrottaa 300 miljoonaa tälle ryhmälle ja vapauttaa nämä kerralla köyhyydestä, kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä on katsonut, että me olemme valmiit panemaan 300 miljoonaa siihen.

Lauri Oinonen /kesk:

Arvoisa puhemies! Kuten aloitteen perusteluissa todetaan, Sata-komitealle asetettiin tavoitteeksi myös köyhyyden vähentäminen. Toivon, että valiokunnassa etsitään tähän keinoja. Takuueläke, jota on tuotu esille, on eräs tapa auttaa ihmisiä parempaan toimeentuloon. Minä toivon, että kun näitä asioita valiokunnassa pohditaan ja myös Sata-komiteassa pohditaan, niin selvitetään, mikä vaikutus tällä olisi kotimaiseen kulutuskysyntään ja kotimaisiin markkinoihin, jos ihmisillä olisi edes minimiostovoima hieman parempi kuin mitä se tällä hetkellä voi olla.

Erkki Pulliainen /vihr:

Arvoisa puhemies! En epäile pienimmässäkään määrin sitä vilpit- tömyyttä, mikä tähän lakialoitteeseen liittyy. Mutta kysyn vaan yhden ainoan asian: Onko tämä — tämähän on siis teidän ryhmänne kaikkien jäsenten allekirjoittama — teidän tämän vuoden, siis vuotta 2009 koskevan, vaihtoehtobudjetin osa, se kokonaisuus, mitä te nyt tällä lakialoitteella tarkoitatte?

Bjarne Kallis /kd:

Arvoisa herra puhemies! Se ei sisälly meidän vaihtoehtobudjettiimme siitä yksinkertaisesta syystä, että silloin meidän tiedossamme ei ollut se kurjuus, joka tämän joukon keskuudessa vallitsee. Se tuli esille tammi—helmikuussa, ja silloin me porukalla päätimme, että me puutumme tähän. Kyllä meidän vaihtoehtobudjetissamme on määräraha, millä vaikeassa asemassa olevien henkilöiden asemaa parannettaisiin, mutta sellaista esitystä, joka olisi yhtäpitävä tämän lakialoitteen kanssa, ei ole.

Keskustelu päättyi.