Täysistunnon pöytäkirja 58/2004 vp

PTK 58/2004 vp

58. TORSTAINA 13. TOUKOKUUTA 2004 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Dementiapotilaiden hoito

Arja Alho /sd:

Arvoisa puhemies! Suomen Dementiayhdistys tempaisee tänään muistikävelyllä kiinnittääkseen huomiota siihen asiaan, että dementoituneita vanhuksia laitoksissa ja sairaaloissa ei hoideta asianmukaisesti. Monet heistä sidotaan vuoteisiin tai tuoleihin ja heitä pidetään lääketokkurassa. Nyt tiedustelen pääministeri Vanhaselta ja oikeusministeri Koskiselta:

Aikooko hallitus lainsäädännön keinoin ohjeistaa dementiasta kärsivien ihmisten hoitoa niin, että myöskin heidän fyysistä koskemattomuuttaan kunnioitettaisiin, niin kuin perustuslakimme tekevät kaikkien meidän kohdalta, ja että sitominen ei olisi ensisijaista eikä sitä ainakaan perusteltaisi potilasturvallisuudella pelkästään, niin kuin nyt tehdään, ja että tätä kautta voitaisiin saada laatua ja inhimillisyyttä ja oikeudenmukaisuutta vanhusten kohteluun, sillä kysymyshän ei ole siitä, etteivät he tuntisi, vaikka eivät muistakaan kaikkia asioita?

Pääministeri Matti Vanhanen

Arvoisa puhemies! Aihe on mitä vakavin, ja sillä vakavuudella siihen pitää suhtautua. Asia kuuluu kuitenkin hallituksessa ministeri Hyssälän toimialaan. Hän on toinen niistä ministereistä, joka ei voi olla tänään kyselytunnilla paikalla, emmekä voi tyhjentävää vastausta antaa tähän kysymykseen. En tiedä, onko sosiaali- ja terveysministeriössä ministeri Mönkäreen osalta tähän liittyen täydennettävää.

Sosiaali- ja terveysministeri Sinikka Mönkäre

Arvoisa puhemies! Vanhustenhoitohan on nyt Sosiaalialan kehittämishankkeen ihan ykkösasia, ja ensimmäisenä pyritään sitä saamaan kuntoon ja myöskin laitoshoidon laadun kehittämisohjeet on laadittu ja kunnille annettu. Tässähän on kysymyksessä myöskin aika paljon lääketieteellinen ongelma, kysymys siitä, löytyykö sellainen lääkitys, joka auttaa vanhusta selviytymään näissä olosuhteissa. Kysymys on myöskin vanhuksen turvallisuudesta monesti. Se on hyvin monisäikeinen juttu, ja se vaatii hyvää ammattitaitoa, miten nämä asiat ratkaistaan, mutta ymmärrän kyllä myöskin tämän oikeudellisen lähtökohdan tässä kysymyksessä. En tiedä, onko oikeusministeriöllä tähän asiaan mitään vastausta.

Oikeusministeri  Johannes  Koskinen

Arvoisa puhemies! Ed. Alho kiinnitti aivan oikeaan asiaan huomiota. Esimerkiksi perustuslain uudistuksen jälkeen, kun on selattu eri hallinnonalojen lainsäädäntöä, törmätään isoihin eroihin siinä, kuinka hyvin meille kaikille taatut perusoikeudet eri sektorilainsäädännöissä toteutuvat. Erityisesti pitkäaikaishoidon asiakkaat, laajemminkin vajaavaltaiset, ovat sellaisia, joiden oikeuksia ei pystytä nykyisen lainsäädännön turvin riittävästi turvaamaan käytännön elämässä.

Jos puhutaan Suomen suurimmasta ihmisoikeusongelmasta, niin varmaan se pesii näillä vyöhykkeillä elikkä sellaisten henkilöiden oikeuksien turvaamisessa, oikeuksien parantamisessa, jotka eivät itse pysty niitä ajamaan. Tässä kyllä vauhdittaisin sitä lainsäädäntötyötä ja hallinnon kehittämistä, jota eri hallinnonaloilla tarvitaan, jotta tästä päästään eteenpäin. Tämä sama pulmahan koskee esimerkiksi lastensuojelulainsäädännön uudistamista, mutta varmasti suurin yksittäinen ryhmä ovat juuri vanhukset. Voidaan hyvinkin asettaa tavoitteeksi, että vanhuksen oikeudet erilaisissa tilanteissa tulevassa lainsäädännössä pyrittäisiin turvaamaan paljon konkreettisemmin ja selvemmin kuin nykyisin.

Arja Alho /sd:

Puhemies! Tosiaan dementiasta kärsiviä vanhuksia on yli 100 000 Suomessa ja yli 40 prosenttia, siis melkein puolet, heistä on hoitolaitoksissa ja todella magneettivöillä sidottuja tuoleihin potilasturvallisuuden nimissä. Kun täällä eduskunnassa on keskusteltu ihmisoikeusselonteon ympäriltä siitä, miten voisimme puuttua ihmisoikeusloukkauksiin, olen tyytyväinen kuullessani oikeusministerin käsityksen siitä, että meidän tulee myöskin kiinnittää huomiota laitoksissa olevien ihmisten asianmukaiseen hoitoon.

Tässä suhteessa toivonkin, että hallitus nyt ryhtyisi toimenpiteisiin ja voisi tämän dementiapäivän kunniaksi ilmoittaa ryhtyvänsä asiassa toimenpiteisiin. Voiko tällaisen lupauksen antaa?

Sosiaali- ja terveysministeri Sinikka Mönkäre

Arvoisa puhemies! On ihan selvää, että me pyrimme koko ajan parantamaan myös laitoshoidossa olevien ihmisten hyvää hoitoa ja heidän oikeuksistaan pitämään huolta. Se on kyllä varmasti yhteinen tahto tässä hallituksessa.

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.