Täysistunnon pöytäkirja 60/2003 vp

PTK 60/2003 vp

60. TORSTAINA 18. SYYSKUUTA 2003 kello 10

Tarkistettu versio 2.0

16) Hallituksen esitys laiksi valtion vuonna 1999 kansaneläkelaitokselle suorittaman takuusuorituksen vähentämisestä annetun lain 1 ja 2 §:n muuttamisesta

 

Valto Koski /sd:

Herra puhemies, aivan lyhyesti: Kansaneläkelaitoksen valtuutettuina me olemme olleet huolissamme siitä, miten takuusuoritus pystyttäisiin järkevällä tavalla hoitamaan niin, ettei tätä keskustelua tarvittaisi eikä rahoitusjärjestelyä tarvitsisi jatkuvasti selvitellä. Nyt näyttää siltä, että ainoa tie, joka tässä taas on löydetty, on siirtää kaksi vuotta vuoden 2005 loppuun tämä järjestely. Haluan nyt kuitenkin todeta, että hallituksen esityksessä on mainittu, että Kansaneläkelaitoksen rahoituksesta on muun muassa sairausvakuutuksen osalta parhaillaan vireillä sosiaali- ja terveysministeriössä esitys, jonka kautta hallituksen tarkoituksena on antaa erikseen esitys, jossa ehdotetaan muutettavaksi näitä perusteita, joilla asiaa hoidetaan.

Toisen kautta täytyy muistaa, että kun sairausvakuutuskassan vajeesta puhutaan, sen alkulähteet tai ainakin jonkun verran niistä voidaan kohdistaa tämän talon seinien sisälle, koska ne päätökset, joita sairausvakuutusmaksujen osalta on tehty, ovat vastaavasti olleet vähentämässä Kansaneläkelaitoksen sairausvakuutusrahastoa. En ota kantaa siihen, onko ne oikein vai väärin tehty, mutta oma osuutensa on tämän talon päätöksillä.

Keskustelu päättyy.