Täysistunnon pöytäkirja 61/2004 vp

PTK 61/2004 vp

61. KESKIVIIKKONA 19. TOUKOKUUTA 2004 kello 15

Tarkistettu versio 2.0

8) Laki lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta annetun lain muuttamisesta

 

Marjukka Karttunen /kok(esittelypuheenvuoro):

Arvoisa herra puhemies! Tämän lakialoitteen tarkoituksena on turvata lapsen etu silloin, kun väkivaltainen vanhempi tapaa lapsiaan, ja silloin, kun on olemassa riski lapsen kaappaamiselle tapaamisen yhteydessä. Perheväkivalta on liian usein vaiettu ongelma, joka koskettaa satojatuhansia suomalaisia, mukana lapsia ja nuoria. Jopa joka viides lapsi eli noin 200 000 lasta Suomessakin kärsii perheväkivallasta.

Perheväkivallan seuraukset ovat traumaattisia. Mitä enemmän ihmisellä on siitä kokemuksia, sitä vakavampia ovat ongelmat: suru, tuska, toivottomuus, viha ja jopa mielenterveys- ja päihdeongelmat. Tutkimusten mukaan väkivaltarikoksiin syyllistyneet lapset ja nuoret ovat usein itse joutuneet pahoinpidellyiksi lapsuudessaan. Perheen sisäisen lähestymiskiellon ja sen lisäksi, että syytettä perheväkivallasta ei voisi asianomistajan pyynnöstä enää peruuttaa, on erityisesti lapsiin kohdistuvan perheväkivallan vastaisen työn parantamiseksi huolehdittava siitä, että lapsen tapaaminen toteutetaan valvottuna, jos on olemassa perusteltua syytä pelätä lapsen fyysisen tai psyykkisen terveyden, turvallisuuden ja hyvinvoinnin olevan uhattuna tai vaarassa tapaamisen aikana. Vuodessa kuolee 10—15 alle 15-vuotiasta lasta väkivallan seurauksena.

Lapsen suojelemisen on aina oltava etusijalla. Onkin oikeudetonta, että uhkasakkojärjestelmällä pakotetaan lapsi tapaamaan väkivaltaista etähuoltajaa. Liian usein lähihuoltajaa uhataan uhkasakoilla, ellei hän luovuta lasta esimerkiksi viikonlopputapaamiseen, vaikka lapsi on pelokas. Kunnat tulisikin velvoittaa lailla järjestämään mahdollisuus valvottuihin tapaamisiin tapaajavanhemman ja lapsen turvallisen tapaamisen mahdollistamiseksi. Kansainvälisen lapsikaappauksen vastaisessa työssä on äärimmäisen tärkeää keskittyä ennaltaehkäisyyn. Tässä mielessä vanhemman velvoittamisesta valvottuun tapaamiseen olisi lapselle monessa tapauksessa korvaamatonta hyötyä.

Seppo Lahtela /kesk:

Arvoisa herra puhemies! Tämä toinen ed. Karttusen aloite on erinomaisen hyvä, mutta pidän erittäin ihmeenä sitä — ei liity tähän aloitteeseen — että suomalaisissa perheissä lapsen tapaamisoikeudesta ja siitä kiistelystä, väkivallasta, käydään erinomaista kisaa ja taistelua. Näillä vanhemmilla tuntuu olevan erinomainen halu näiden tapaamisten yhteydessä järjestettäviin ristiriitoihin jne., mutta kasvatusvastuuta useinkaan he eivät näistä perheistä ja lapsista tunne, olipa sitten tällainen yhteisöperhe, joka elää saman katon alla, taikka erikseen elävät vanhemmat. Tätä kasvatusvastuuta korostaisin erityisesti ja sen esille kaivamista.

Mutta, herra puhemies, yksi erikoinen aihe kiinnostaa tässä, että allekirjoittajana on vain kokoomuslaisia tai kokoomushenkisiä. Näen kyllä täällä allekirjoittajina ed. Tony Halmeen perussuomalaisista ja Erkki Virtasen vasemmistoliitosta, mutta ehkä he ovat niin lähellä kokoomusta, että ovat mahtuneet tänne asiaan, kun sen sijaan peruskansanedustajia, joita itseni lisäksi katson ed. Pulliaisen edustavan, ei ole tähän listaan mahtunut eikä sattunut kohdalle. Ehkä tämä vaan on vaatimaton yhteensattuma, mutta tämmöinen jäi mieleen.

Marjukka Karttunen /kok:

Arvoisa herra puhemies! Tunnustan kyllä, että kun oli kaksi lakialoitetta meneillään samaan aikaan, niin tähän toiseen jäi nimien kerääminen vähemmälle, koska huomasin, että on vaikea selittää kahta asiaa yhtä aikaa.

Mutta lapsella on oikeus tavata vanhempiaan. Realistinen käsitys omasta vanhemmasta on lapsen kasvulle kuitenkin parempi kuin kuviteltu, ja tarve näihin valvottuihin tapaamisiin kasvaa koko ajan ja on valtava puute näistä tapaamispaikoista. Uhkasakkoja ei saisi tuomita, jos lähihuoltaja suostuu valvottuun tapaamiseen. Uhkasakko ei palvele lapsen etua. Näissä tapauksissa vanhemmat ovat niitä, jotka tarvitsisivat apua ongelmiinsa.

Lapsiuhrit ovat kova hinta laiminlyödystä sosiaalityöstä. Laissa lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta ei suoraan mainita vanhemman väkivaltaisuutta huoltokykyä rajoittavana tekijänä. Tämän epäkohdan vuoksi väkivaltaiset vanhemmat saavat tavata lapsiaan ilman valvontaa huolimatta siitä, että jo pelkästään väkivallan todistaminen on lapselle yhtä traagista kuin joutuminen itse pahoinpitelyn uhriksi.

Erkki Pulliainen /vihr:

Arvoisa puhemies! Siunatuksi lopuksi tälle perheväkivaltailtapäivälle totean, että jos jotakin tämä keskustelu, joka on nyt kestänyt 2 tuntia 15 minuuttia, on opettanut, niin sen, että tämän puolen lainsäädännön kodifioinnilla on todella kiire. Jos siis näin paljon epäkohtia todetaan niin monen kansanedustajan toimesta nyt voimassa olevassa lainsäädännössä, niin kyllä tässä oikeusministeriöllä on todella töitä lähiviikkoina.

Keskustelu päättyy.