Täysistunnon pöytäkirja 92/2010 vp

PTK 92/2010 vp

92. TORSTAINA 30. SYYSKUUTA 2010 kello 16.00

Tarkistettu versio 2.0

Vanhempainvapaan 6+6+6-mallin toteuttaminen

Heli  Järvinen /vihr:

Arvoisa puhemies! Vanhempainvapaiden ja niiden kustannusten tasaisempi jakaminen on puhuttanut tätäkin salia viime vuosina lukuisia kertoja, jos ei tuhansia, niin ainakin satoja. Lasten oikeuksien, nuorten naisten työllisyyden ja myös isien vanhemmuuden vahvistamiseksi olisi tärkeää edetä kohti 6+6+6-mallia, jota myös hyvin monet järjestöt kannattavat.

Työryhmä istuu tällä hetkellä parhaillaan, ja sen tuloksia odotellaan parin kuukauden kuluessa, mutta tässä vaiheessa hallituskautta on syytä kysyä, saadaanko tähän asiaan korjaus vielä tämän kauden aikana.

Sosiaali- ja terveysministeri Juha Rehula

Arvoisa herra puhemies! 6+6+6-malli, jossa siis korvamerkittäisiin isälle kuuden kuukauden vanhempainvapaa-aika, on yksi malli ja yksi keskustelussa ollut vaihtoehto siitä, miten jatkossa vanhempainvapaajärjestelmää kehitetään. Suunta on selvä, isille tarvitaan korvamerkittyä vanhempainvapaata nykyistä enemmän, siitä varmasti olemme kaikki yhtä mieltä. Yksi pieni ongelma on. Se ongelma on se, että kyse on kymmenien ja satojen miljoonien lisäinvestoinnista. Tosin kyse on investoinnista, jolla sitä tulevaisuuden Suomea rakennetaan, jotta lapset tasapainoisemmin kasvaisivat, kun isätkin entistä enemmän mukana olisivat. Mutta kyllä minusta yksi vähintään yhtä tärkeä asia kuin hirttäytyä tai sitoutua yhteen malliin on se, että me asennepuolella pyrimme kaikin keinoin vaikuttamaan siihen, että isät osallistuvat nykyistä enemmän lasten hoitamiseen ja isät käyttävät nykyistenkin lainsäädännön mahdollistamia vanhempainvapaita nykyistä enemmän.

Heli Järvinen /vihr:

Arvoisa puhemies! Olen ministerin kanssa samaa mieltä, mutta toivon hieman kommentointia tästä aikataulusta. Tuleeko asia edistymään tällä hallituskaudella, ja jos parannusta ei saada vanhempainvapaiden tasaisempaan jakautumiseen, niin olemmeko valmiita kuitenkin siirtymään askeleen eteenpäin siinä, että vanhempainvapaiden kustannukset jakautuvat nykyistä tasaisemmin? Yrittäjät laskevat, että yhden lapsen kustannukset vanhempainvapaiden osalta merkitsevät tällä hetkellä noin 7 000—8 000 euron panosta naisia työllistäville yrittäjille. Onko tähän luvassa parannusta ennen ensi kevättä?

Sosiaali- ja terveysministeri Juha Rehula

Arvoisa herra puhemies! Kun puhutaan vanhempainvapaitten kustannusten tasaamisesta, valtiolla on vain oma osaroolinsa siinä, miten tätä kustannusten jakoa tehdään. Kyse on myös työmarkkinajärjestöjen sopimisesta, sopimisesta siitä, miten sosiaaliturvaa kehitetään näiltä osin. Tällä vaalikaudella — kun ne selvitykset, se työ, joka on nyt kesken, valmistuu noin kahden kuukauden päästä — me luomme ne nuotit, joilla seuraavien vuosien aikana tämän asian osalta eteenpäin mennään. Mutta toistan äsken vastaamani, että tärkeää on se, että isiä kannustetaan käyttämään nykyistäkin järjestelmää paremmin kuin se tällä hetkellä tapahtuu, ja toisekseen en kiinnittäisi ketään, en kiinnittäisi eduskuntaakaan, liian vahvasti yhteen malliin, koska muitakin vaihtoehtoisia toimintatapoja on.

Puhemies:

Tämä kysymys on loppuun käsitelty.