Täysistunnon pöytäkirja 97/2002 vp

PTK 97/2002 vp

97. TIISTAINA 17. SYYSKUUTA 2002 kello 14.10

Tarkistettu versio 2.0

6) Hallituksen esitys viestintämarkkinoita koskevan lainsäädännön muuttamisesta

 

Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo Sasi

Arvoisa puhemies! Viestintälainsäädännön uudistus etenee. Nyt eduskunnalle annettu hallituksen esitys luo entistä paremmat edellytykset viestintäpalveluiden kehitykselle. Sillä tuetaan verkkoliiketoimintaa, televisio- ja radiotoimintaa sekä sisältötuotantoa ja pyritään antamaan entistä parempia mahdollisuuksia liiketoiminnalle ja innovaatioille. Siten edistetään elinkeinoelämän kilpailukykyä, viestintäpalveluiden tasa-arvoista saatavuutta ja sananvapautta.

Esityksessä esitetään säädettäväksi uusi viestintämarkkinalaki sekä muutettaviksi televisio- ja radiotoiminnasta annettua lakia, valtion televisio- ja radiorahastosta annettua lakia, Yleisradio Oy:stä annettua lakia, radiolakia sekä eräitä muita lakeja.

Esityksen keskeisistä ehdotuksista voidaan mainita seuraavat tässä yhteydessä: Nimittäin hallituksen esityksellä pannaan täytäntöön Euroopan yhteisön uudet sähköisen viestinnän direktiivit. Uudistuksessa otetaan huomioon myös uuden perustuslain vaatimukset, mikä muun muassa tarkoittaa sitä, että alempiasteisia säännöksiä nostetaan lainsäädännön tasolle.

Muita keskeisiä ehdotuksia ovat ensinnäkin Viestintäviraston toiminnan tehostaminen, jossa on useita eri asioita, muun muassa seuraamusmaksu, markkinamäärittely, kustannuslaskentaan vaadittava tilintarkastaja, edelleen riita-asioiden käsittelyn nopeuttaminen, jossa asetetaan Viestintäviraston asioiden käsittelylle neljän kuukauden määräaika, mikä nopeasti toimivalla toimialalla on erittäin tärkeä, ja se, että Viestintäviraston päätöksistä voidaan valittaa suoraan korkeimpaan hallinto-oikeuteen, mikä olennaisesti nopeuttaa käsittelyä.

Lisäksi ehdotuksista keskeinen on viranomaisverkkojen saaminen sääntelyn piiriin, kun verkot muuttuvat toimiluvanvaraisiksi ja käyttäjäryhmät luvanvaraisiksi. Edelleen viestinnän kustannukset jaetaan tasaisemmin, kun valvontamaksu tulee teleyrityksille ja numeromaksut alenevat. Myöskin julkinen palvelu tulee arvioinnin piiriin, kun YLEn hallintoneuvosto tulee antamaan kertomuksen toiminnastaan eduskunnalle eli sisältökertomuksen ja Viestintävirastolle kertomuksen, joka on nimeltään laillisuuskertomus.

Edelleen ohjelmistotoimilupien antamista kehitetään siten, että vähäiset luvat antaa Viestintävirasto. Myöskin tarkoitus on tehdä muutoksia ja tarkistuksia must carry -sääntelyyn, mikä tarkoittaa sitä, että kaapeliyhtiöiden täytyy välittää ohjelmat YLEn osalta korvauksetta, valtakunnalliset muut ohjelmat kustannussuuntautuneina tai korvausta vastaan, mutta mitään investointivelvollisuutta kaapeliyrityksille ei tule. Tältä osin on tarkoitus ottaa käyttöön pitkä siirtymäaika, jona aikana uuteen tilanteeseen voidaan sopeutua.

Arvoisa puhemies! Edelleen on tärkeätä myöskin se, että sijoitustuottajien asemaa tässä yhteydessä parannetaan. Siinä keskeinen instrumentti on älykortin rinnakkaiskäytön salliminen. Myöskin EU-säännöksissä tuleva puhelinnumeron siirrettävyys toteutetaan siten, että siirtomaksuja ei tule kuluttajalle.

Nyt ehdotettujen muutosten on tarkoitus tulla voimaan 25. heinäkuuta vuonna 2003. Vaikka syyskausi 2002 on eduskunnalle työntäyteinen, toivon, että nyt eduskunnan käsiteltäväksi annettu lakiesitys, joka muuten on liikenne- ja viestintäministeriön valmistelemista hallituksen esityksistä kaikkein aikojen laajin eli koko ministeriön historian laajin, voitaisiin käsitellä tämän eduskunnan aikana. Kiitän liikennevaliokuntaa siitä, että työ tältä osin on jo alkanut.

Erkki  Pulliainen  /vihr:

Arvoisa puhemies! Tämä on todella massiivinen paketti, mutta tässä on se hyvä puoli, että viestintämarkkinalakipaketti ykkönen käsiteltiin niin, että se on jo tavallaan kollattu tähän kakkospakettiin. Sen ykköspaketin käsittely on valiokunnalla erittäin tuoreessa muistissa. Nämä vaikeat kohdat ovat hyvin tulleet kartoitetuiksi jo etukäteen, viimeistään nyt siinä briiffauksessa, joka tästä asiasta on jo ennakoivasti valiokunnassa saatu. Uskon, että me selviydymme tässä aikataulussa ja tämä yhteinen eurooppalainen ajankohta 25.7.2003 voi toteutua Suomenkin osalta, niin kuin suunniteltu on.

Markku  Laukkanen  /kesk:

Arvoisa rouva puhemies! Pari lyhyttä kommenttia:

Ensin julkisen palvelun seuranta- ja raportointivelvollisuus. Nythän se on ollut tietysti lain mukaan Yleisradion hallintoneuvostolla, joka on ollut eduskunnan valitsema. Näin ollen koko valvontavelvollisuus on ollut myöskin eduskunnalla. Itse pidän erittäin tärkeänä ja hyvänä, että hallintoneuvosto velvoitetaan myöskin jatkossa tuomaan ja se voi tuoda raportoitavaksi kertomuksensa eduskunnalle. Täytyy vain löytyä siihen hyvä muoto käydä julkisen palvelun keskustelua tässä salissa, ilman että lähdetään sellaiselle operatiivisille ja ohjelmapoliittiselle alueelle, joka ei sekään ole hallintoneuvoston toimivaltaan kuuluvaa aluetta.

Rouva puhemies! Jäin tässä pohtimaan viestintämarkkinaviraston roolia laillisuusvalvojana. Toivonkin, että valiokunta hyvin tarkkaan harkitsee ja miettii, onko sillä sellaista osaamista, ja ellei ole, pitäisikö viestintämarkkinavirastoa siltä osin vahvistaa. Esimerkiksi Ranskassahan on hoidettu itsenäisen viranomaisen, audiovisuaalisen neuvoston, kautta tämä harkinta. Neuvosto toimii myöskin hallituksen koko audiovisuaalisen politiikan asiantuntijaelimenä. Tässä on se iso kysymys, ministeri Sasi, tavoitellaanko viestintämarkkinavirastolle myös tällaista roolia.

Jos rouva puhemies vielä sallii, lyhyt kommentti. Nyt kun laki on niin sanotusti auki, olisi erinomainen tilaisuus, ministeri Sasi, hoitaa myöskin niin sanottu kakkosasunnon televisiolupamaksukysymys, joka on hiertänyt kauan. Me tiedämme, kuinka paljon meillä on kakkosasuntoa tarvitsevia ihmisiä, jotka nimenomaan työn takia joutuvat toisella paikkakunnalla asumaan. Nythän voi, jos kotona maksaa luvan, vapaa-ajan asunnossa samalla luvalla katsoa televisiota, mutta ei työstä johtuvassa kakkosasunnossa. Mielestäni tämä on selkeä epäkohta, jonka me voisimme nyt tässä hyvässä yksimielisyydessä korjata. Sen seurausvaikutukset eivät Yleisradion tulorahoitukseen ole merkittäviä, mutta se selkiinnyttäisi joka tapauksessa tv-maksun käyttöä.

Keskustelu päättyy.