Täysistunnon pöytäkirja 99/2010 vp

PTK 99/2010 vp

99. KESKIVIIKKONA 13. LOKAKUUTA 2010 kello 14.06

Tarkistettu versio 2.0

5) Hallituksen esitys laiksi arpajaisverolain muuttamisesta

 

Mikko Kuoppa /vas:

Arvoisa puhemies! Hallituksen esitys arpajaisverolain maksuunpanon muutoksesta on käsittelyssä, ja lyhyesti todettuna tässähän on kysymys siitä, että valtio haluaa kerätä vähän enemmän rahaa arpajaispelien tuotosta itselleen eli noin 16 miljoonaa euroa. Tämä on siis puhtaasti fiskaalinen esitys.

Mielenkiintoista tässä on se, että muitten rahapelien vero nostetaan 9,5 prosentista 10 prosenttiin mutta Fintoto jätetään 9,5 prosenttiin. Sitä on perusteltu muun muassa sillä, että Fintoton pelaaminen on laskenut ja tuotto on pienentynyt ja sen takia tätä veroa ei kerätä enempää. Kun katselee tuota tilastoa, on mielenkiintoista, että Fintoton tuotto oli 7,1 miljoonaa euroa vuonna 2007, 8,6 miljoonaa euroa vuonna 2008 ja 8,3 miljoonaa euroa vuonna 2009. Kyllä tässä on aikaisemminkin vaihteluja ollut ja se on sekä noussut että laskenut. Siinä mielessä perustelu, että Fintoto jätettäisiin tästä ulkopuolelle, ei minun mielestäni ole tasavertaista ja yhdenmukaista verokohtelua. Siinä mielessä esitän tulevassa yksityiskohtaisessa käsittelyssä muutosta lain 4 §:ään, joka merkitsisi sitä, että näiltä kaikilta rahapeliyhtiöiltä perittäisiin tämä 10 prosenttia tuotosta.

Tässä yhteydessä on syytä muistuttaa, ettei unohdeta sitä, että EU:n kilpailulainsäädäntö kyttää näitä rahapelien monopolioikeuksia Suomessa niin kuin muissakin EU-maissa ja meidän täytyy olla hyvin tarkkana siitä, että ei synnytetä sellaista lainsäädäntöä, joka vaarantaa näitten monopolirahapelien aseman Suomessa, ja sitä kautta näistä tulisi esimerkiksi yksityistä bisnestä. Siinä mielessä on syytä katsoa sekä verolainsäädäntöä että sitä, mihinkä näitä kansan karttuisalla kädellä kerättyjä varoja käytetään, että käytetään niihin tarkoituksiin, jotka myöskin EU:n kilpailulainsäädäntö on hyväksynyt, ettei tätä oikeutta menetetä, koska jos se menetetään, se vaarantaa kyllä suomalaisen niin sanotun kolmannen sektorin rahoituksen pitkälti kokonaan.

Arvoisa puhemies! Yksityiskohtaisessa käsittelyssä tulen esittämään, että 4 § muuttuisi niin, että kaikista näistä rahapeleistä peritään tämä 10 prosentin tuotto.

Mauri Salo /kesk:

Arvoisa rouva puhemies! Tämä hallituksen esitys arpajaisverolain muuttamiseksi on hyvin perusteltu. Hevostalous on iso elinkeinoala, joka työllistää noin 10 000 suomalaista. On toden totta selvää, että tämä lama on kohdellut myöskin raviurheilun pelejä negatiivisesti, pelivaihdot ovat pienentyneet. Tämä on hyvää harkintaa hallitukselta, että arpajaisvero jätetään tähän 9,5:een, koska se olisi ollut liian suuri suonenisku raviurheilun tulovirtaan. Kaiken kaikkiaan tämäkin on kohtuuttoman korkea, jos ajatellaan elinkeinoverotusta.

Yleiskeskustelu päättyi.