LAKIALOITE 49/2003 vp

LA 49/2003 vp - Unto Valpas /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Laki opintotukilain 14 §:n muuttamisesta

Eduskunnalle

ALOITTEEN PÄÄASIALLINEN SISÄLTÖ

Lakialoitteessa esitetään opintotukilakiin muutosta, joka mahdollistaisi opintotuen asumislisän maksamisen myös oppilaitoksen lomakuukausina opintotuen enimmäiskuukausirajoista riippumatta.

PERUSTELUT

Lakialoite on osa vasemmistoliiton eduskuntaryhmän muutosehdotuksista hallituksen politiikalle. Ryhmän aloitteet koskevat kokonaisuutta, johon kuuluvat mm. vähävaraisimpien perheiden, peruspäivärahalla elävien työttömien, opiskelijoiden ja eläkeläisten toimeentulo.

Opiskelijat kärsivät toimeentulovaikeuksista, johon tässä aloitteessa pyritään löytämään osaltaan ratkaisua.

Opintotuen taso on nykyisin riittämätön, ja opintotukea on syytä kehittää ja korottaa eri tavoin. Yksi osaparannus olisi opintotuen asumislisän säätäminen ympärivuotiseksi siten, että opiskelijalla olisi mahdollisuus saada opintotukea myös lomakaudella, mikäli hänen tulonsa eivät ylitä opintotukilain 17 §:ssä säädettyä määrää. Asumislisän puuttuminen kesäkuukausilta aiheuttaa opiskelijoille usein ylimääräisiä toimeentulo-ongelmia, koska esim. yleistä asumistukea ei myönnetä niin lyhyeksi ajaksi. Opiskelijat ovat usein joutuneet hakemaan toimeentulotukea kesäkuukausiksi. Asumislisän ympärivuotisuus kohentaisi etenkin niiden opiskelijoiden asemaa, jotka opiskelevat myös kesäkuukausina tai jotka eivät onnistu saamaan kesätyötä. Opiskelija-asuntojen tyhjäkäyttö vähenisi. Muutos vähentäisi myös kuntien toimeentulotukimenoja.

Opintotukilain 7 §:n 4 momentin mukaan lukuvuoden tukikuukausien määrästä säädetään asetuksella ja asianomainen ministeriö voi päättää tarkemmin opintotukeen oikeuttavasta ajasta. Jotta oikeus lomakausien aikaiseen asumislisään olisi selvä ja jotta lomakuukausien asumislisää ei otettaisi huomioon 55 ja 70 kuukauden ylärajoja laskettaessa, siitä olisi kuitenkin säädettävä laissa. Opintotukilain 14 §:ään olisi lisättävä uusi momentti mahdollisuudesta saada asumislisää myös loma-aikana, jolloin 7 §:ssä säädetyt rajoitukset eivät koske asumislisää. Asianomainen ministeriö voisi antaa tarkempia määräyksiä siitä, miten asumislisään oikeuttava aika määritellään esim. opiskelun alkaessa ja päättyessä.

Opintotukilain 17 §:ssä säädetään opiskelijoiden omien tulojen vaikutuksesta opintorahaan ja asumislisään. Tämä pykälä voidaan säilyttää ennallaan, jolloin myös asumislisään oikeuttavat kesäkuukaudet vaikuttavat vapaan tulon määrään.

Opetusministeriön selvityksessä (Opetusministeriön työryhmien muistioita 18:2002) arvioidaan, että noin 35 500 opiskelijan opintotuki lisääntyisi, jos asumislisää voisi nostaa myös kesäloma-aikana. Jos vuokraraja on nykyinen, kustannukset olisivat noin 16,5 miljoonaa euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta hyväksyy seuraavan lakiehdotuksen:

Laki

opintotukilain 14 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

lisätään 21 päivänä tammikuuta 1994 annetun opintotukilain (65/1994) 14 §:ään, sellaisena kuin se on laissa 1427/2001, uusi 4 momentti seuraavasti:

14 §

Asumislisä

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sen estämättä, mitä 7 §:ssä säädetään, asumislisä voidaan maksaa myös oppilaitoksen lomakuukausilta siten kuin asianomainen ministeriö tarkemmin määrää.

_______________

Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .

_______________

Helsingissä 27 päivänä toukokuuta 2003

  • Unto Valpas /vas
  • Iivo Polvi /vas
  • Esko-Juhani Tennilä /vas
  • Pentti Tiusanen /vas
  • Annika Lapintie /vas
  • Outi Ojala /vas
  • Anne Huotari /vas
  • Minna Sirnö /vas
  • Erkki Virtanen /vas
  • Matti Kangas /vas
  • Markus Mustajärvi /vas
  • Mikko Kuoppa /vas
  • Kari Uotila /vas
  • Mikko Immonen /vas
  • Matti Kauppila /vas
  • Martti Korhonen /vas
  • Suvi-Anne Siimes /vas
  • Jaakko Laakso /vas
  • Veijo Puhjo /vas