LAKIALOITE 75/2007 vp

LA 75/2007 vp - Mikko Kuoppa /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Laki tupakkaverosta annetun lain liitteenä olevan verotaulukon muuttamisesta

Eduskunnalle

Tupakoinnin vähentämisellä ja tupakointiin kohdistuvilla rajoituksilla pyritään vähentämään niitä vakavia terveydellisiä haittoja, joita tupakoinnista aiheutuu.

Tiedon jakaminen tupakoinnin haitoista on tärkeää, mutta se ei kuitenkaan ole riittävä keino haittojen vähentämiseksi.

Tupakkaverolla ja tupakkamainonnan rajoittamisella pyritään vähentämään tupakoinnin aloittamista ja houkuttelemaan tupakoinnista luopumiseen pitämällä vero niin korkealla tasolla kuin mahdollista ilman, että syntyy laajamittaista salakauppaa.

Kun tupakkavero on sidottu vähittäismyyntihintaan, se seuraa jonkinlaisella tarkkuudella rahan arvon muutoksia mutta ei sen sijaan yleistä ansiotason nousua. Jottei verotason vaikutus lieventyisi enempää yleisen ansiotason nousun myötä, tulisi veroa korottaa vuoden 2008 alusta. Edelleen veroa tulisi tulevina vuosina aika ajoin tarkistaa, jolloin epäilemättä viiden vuoden väli voisi olla jopa liian pitkä aika arvioitaessa yleisessä ansiotasossa tapahtuneita muutoksia, ja parin kolmen vuoden välein tehty tarkistus olisi tarkoituksenmukaisempi. Arvioimme, että tupakkaveroa on mahdollista nostaa 10 prosenttia vuoden 2008 alusta ilman, että sillä olisi vaikutusta tupakan salakauppaan. Näin ollen ehdotuksessamme savukkeiden vero nousisi 50 prosentista 55 prosenttiin vähittäishinnasta.

Emme ehdota sen sijaan muutosta veroprosenttiin, jolla määritellään savukkeiden ja savukkeiksi käärittävän hienoksi leikatun tupakan vähimmäisvero. Kun ehdotamme tupakkaveron nostamista 10 prosentilla, nousee vähimmäisvero myös vastaavasti ilman, että siihen tarvitsee kajota.

Tupakointia rajoitetaan myös muilla keinoilla kuin verotuksella. Tällöin pyritään suojaamaan ennen kaikkea ulkopuolisia, sillä ympäristön tupakansavu on luokiteltu syöpävaaralliseksi aineeksi. Siten tupakkalaissa kiinnitetään erityistä huomiota tupakansavuttomaan ympäristöön. Lain keskeisenä lähtökohtana on, että kukaan ei joudu vasten tahtoaan hengittämään tupakansavua. Tupakkalain tavoitteena on myös ehkäistä nuorten tupakointia. Tupakoiminen on myös kielletty kaikissa ravintoloissa ja ravitsemisliikkeissä 1.6.2007 alkaen, päiväkodeissa ja oppilaitosten oppilaille tarkoitetuissa sisätiloissa, oppilaitosten piha-alueilla, jotka on tarkoitettu pääasiassa alle 18-vuotiaille, virastojen ja viranomaisten ja niihin verrattavien julkisten laitosten yleisölle ja asiakkaille varatuissa sisätiloissa, sisätiloissa järjestettävissä yleisissä tilaisuuksissa, yleisissä kulkuneuvoissa sekä työpaikkojen yhteisissä ja yleisissä tiloissa sekä asiakkaille tarkoitetuissa sisätiloissa.

Tämä lakialoite on osa Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän vaihtoehtoa hallituksen vuoden 2008 talousarvioesitykselle.

Ehdotuksemme kasvattaisi verotuottoa arviolta 50 milj. eurolla.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta hyväksyy seuraavan lakiehdotuksen:

Laki

tupakkaverosta annetun lain liitteenä olevan verotaulukon muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan tupakkaverosta 29 päivänä joulukuuta 1994 annetun lain (1470/1994) liitteenä oleva verotaulukko, sellaisena kuin se on laissa 922/2001, seuraavasti:

VEROTAULUKKO

Tuote Tuoteryhmä Euroa/yksikkö Prosenttia vähittäismyyntihinnasta
Savukkeet 1 16,64/1 000 kpl 55,0
Sikarit ja pikkusikarit 2 - 25,0
Piippu- ja savuketupakka 3 3,62/kg 52,8
Savukkeiksi käärittävä hienoksi leikattu tupakka 4 3,62/kg 55,0
Savukepaperi 5 - 66,0
Muu tupakkaa sisältävä tuote 6 - 66,0

Savukkeista on suoritettava tupakkaveroa vähintään 90 prosenttia kysytyimmän hintaluokan savukkeiden tupakkaverosta. Savukkeiksi käärittävästä hienoksi leikatusta tupakasta on suoritettava tupakkaveroa vähintään 90 prosenttia kysytyimmän hintaluokan savukkeiksi käärittävän hienoksi leikatun tupakan tupakkaverosta.

Edellä tarkoitettua vähimmäisveroa ei kanneta siltä osin kuin vähimmäisveron kantaminen nostaa savukkeiden ja savukkeiksi käärittävän hienoksi leikatun tupakan kokonaisveron korkeammaksi kuin 90 prosenttia kysytyimmän hintaluokan savukkeiden taikka kysytyimmän hintaluokan savukkeiksi käärittävän hienoksi leikatun tupakan kokonaisverosta. Kokonaisverolla tarkoitetaan tuotteen tupakkaveron ja arvonlisäveron yhteenlaskettua määrää.

Savukkeiden ja savukkeiksi käärittävän hienoksi leikatun tupakan kysytyimmät hintaluokat vahvistaa tullihallitus.

_______________

Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2008.

_______________

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2007

  • Mikko Kuoppa /vas
  • Annika Lapintie /vas
  • Pentti Tiusanen /vas
  • Jaakko Laakso /vas
  • Erkki Virtanen /vas
  • Minna Sirnö /vas
  • Merja Kyllönen /vas
  • Paavo Arhinmäki /vas
  • Martti Korhonen /vas
  • Markus Mustajärvi /vas
  • Jyrki Yrttiaho /vas
  • Esko-Juhani Tennilä /vas
  • Matti Kauppila /vas