LISÄTALOUSARVIOALOITE  16/2010 vp

LTA 16/2010 vp - Matti Kangas /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen suhdanneluonteisiin avustuksiin asunto-osake- ja vuokrataloyhtiöiden korjauksiin

Eduskunnalle

Valtion lisätalousarvioesityksessä vuodelle 2010 esitetään asuntojen suhdanneluonteisen korjausavustuksen vähentämistä 14 000 000 eurolla. Maa on kuitenkin syöksymässä lamaan, ja erityisesti korjausrakentaminen parantaisi muutoin jatkuvasti heikkenevää työllisyystilannetta.

Asuntojen suhdanneluonteisiin korjausavustuksiin osoitettua määrärahaa tuleekin korottaa, sillä esimerkiksi putkiremonttien tarve niin vuokrataloyhtiöissä kuin asunto-osakeyhtiöissä lisääntyy jatkuvasti, eikä tälle vuodelle osoitettu suhdanneluonteinen korjausavustus ole tältäkään osin riittävä.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2010 lisätalousarvioon momentille  35.20.56 lisäyksenä 14 000 000 euroa suhdanneluonteisiin avustuksiin asunto-osake- ja vuokrataloyhtiöiden korjauksiin.

Helsingissä 12 päivänä huhtikuuta 2010

  • Matti Kangas /vas