TALOUSARVIOALOITE 1038/2002 vp

TAA 1038/2002 vp - Lauri Oinonen /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Jyväskylän—Vaasan valtatien 18 rakennustöiden jatkamiseen välillä Multia—Ähtäri

Eduskunnalle

Tiehallinnon PTS-suunnitelman mukaan pääteiden runkoverkkoon kuuluvasta Jyväskylä—Vaasa-valtatiestä 18 puuttuu väli Ähtäri—Multia. Se on koko maassa ainoa valtatieverkon puuttuva osuus. Välillä on vain heikkotasoisia ja osin päällystämättömiä paikallis- ja maanteitä. Reitti on nyt viitoitettu tilapäisesti vanhoja, mutkittelevia maantieuria pitkin, eikä se ole kilpailukykyinen kuljetuksille Suomen poikkisuunnassa Pietariin. Alueen kunnat eivät ole hyötyneet liikenteestä välillä Vaasa—Pietari. Seinäjoen ja Jyväskylän välillä on liikennettä vajaa kolmannes siitä määrästä, joka yleensä on vastaavanlaisten maakuntien keskusten välillä.

Hanke parantaa huomattavasti Keski-Suomen ja Etelä-Pohjanmaan välisiä liikenneyhteyksiä ja luo merkittäviä kehittymisedellytyksiä alueen kunnille. Hankkeella on merkitystä kansainväliselle liikenteelle keskisen Skandinavian ja Pietarin välillä.

Koko hankkeen kustannusarvio on 17 miljoonaa euroa. Tiejaksoon liittyvä Multian ohitus on rakennettu osin EU-rahoituksella.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  31.24.79 lisäyksenä 5 000 000 euroa Jyväskylän—Vaasan valtatien 18 rakennustöiden jatkamiseen välillä Multia—Ähtäri.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Lauri Oinonen /kesk
  • Reijo Laitinen /sd
  • Petri Neittaanmäki /kesk
  • Juha Karpio /kok
  • Mauri Pekkarinen /kesk
  • Toimi Kankaanniemi /kd
  • Matti Kangas /vas
  • Susanna Huovinen /sd
  • Johannes Leppänen /kesk