TALOUSARVIOALOITE 1071/2002 vp

TAA 1071/2002 vp - Pirkko Peltomo /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen yhteisöille ja säätiöille terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin lisäämiseen

Eduskunnalle

Raha-automaattiyhdistyksen voittovaroista jaetut avustukset edistävät suomalaisten terveyttä ja sosiaalista hyvinvointia. Erityinen merkitys avustuksilla on viime vuosina ollut perheille ja yksilöille, joita uhkaa syrjäytyminen ja jotka ovat eri syistä menettämässä sosiaalisia valmiuksiaan. Avustuksiin oikeutetut yhteisöt ja säätiöt näkevät käytännön tasolla ihmisten avuntarpeen ja täydentävät merkittävästi julkista sosiaali- ja terveydenhuoltoa.

Valtion talousarvioesityksen mukaisesti RAY:n tuottoa on tarkoitus käyttää vuonna 2003 yhteensä 390,585 miljoonaa euroa. Tästä määrästä jaettaisiin avustuksina 292,8 miljoonaa euroa momentilta 33.92.50. Lisäksi osoitetaan Valtiokonttorin käyttöön 59,7 miljoonaa euroa sotainvalidien sairaskotien käyttökustannuksiin, 35,628 miljoonaa euroa rintamaveteraanien kuntoutukseen ja 2,45 miljoonaa euroa eräiden Suomen sotiin liittyneissä tehtävissä palvelleiden kuntoutukseen. Vuoden 2002 tuotosta jää täten nimeämättä ja jakamatta 64,6 miljoonaa euroa.

RAY:n vuoden 2003 avustuskehikko, joka perustuu kuluvan vuoden avustuspäätösten yhteydessä kirjattuun ohjeelliseen avustussuunnitelmaan, osoittaa ensi vuoden järjestöavustustarpeeksi 303 miljoonaa euroa. Aiemmin tänä vuonna RAY ja sosiaali- ja terveysministeriö ovat sopineet avustustoiminnan jatkuvuudesta edellä mainitun kehyksen puitteissa. Tulossopimuksen mukaan avustuksia kaavailtiin lisättäväksi erityisesti vanhusten toimintakykyä parantavien palvelujen kehittämiseen, huumeongelmien korjaamiseen ja päihdeongelmaisten äitien kuntoutuksen kehittämiseen, lasten iltapäivätoimintaan, syrjäseutujen kehittämiseen, sosiaaliseen luototukseen ja heikossa koulutus- ja työmarkkina-asemassa olevien nuorten aseman parantamiseen. Uutena hankkeena esillä on ollut pääkaupunkiseudun asunnottomuusohjelma.

Nämä painoalueet ovat tehtäviä, jotka nykyisessä sosiaali- ja terveysalan resurssipulassa sopivat mitä parhaiten kolmannen sektorin järjestöjen hoidettavaksi.

Valtioneuvoston esityksessä valtion vuoden 2003 talousarvioksi avustuksina myönnettävä euromäärä tarkistettiin kuitenkin 292,8 miljoonaan euroon, mikä vaikeuttaa olennaisesti asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Käytännössä joudutaan tyytymään lähes samaan tasoon kuin tänä vuonna eikä uusia hankkeita kyetä ottamaan mukaan ehdotukseen.

Maassamme ei ole varaa vaarantaa laaja-alaista järjestötoimintaa, joka tuo mukanaan suuren vapaaehtoistyöntekijöiden joukon. Muita heikommassa asemassa olevat kansalaiset tarvitsevat apua nopeasti, ja heidän elinolosuhteisiinsa ja tulevaisuuden mahdollisuuksiinsa pitää vaikuttaa välittömästi.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  33.92.50 lisäyksenä 10 000 000 euroa yhteisöille ja säätiöille terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Pirkko Peltomo /sd
  • Pirjo-Riitta Antvuori /kok
  • Virpa Puisto /sd
  • Marjaana Koskinen /sd
  • Kari Rajamäki /sd
  • Lauri Kähkönen /sd
  • Marja-Liisa Tykkyläinen /sd
  • Pia Viitanen /sd
  • Ulla Juurola /sd
  • Matti Huutola /vas
  • Kalevi Olin /sd
  • Riitta Prusti /sd
  • Jouko Skinnari /sd
  • Raimo Mähönen /sd
  • Jukka Gustafsson /sd
  • Reijo Laitinen /sd
  • Saara Karhu /sd
  • Susanna Huovinen /sd
  • Harry Wallin /sd
  • Jukka Vihriälä /kesk
  • Mikko Elo /sd