TALOUSARVIOALOITE 136/2005 vp

TAA 136/2005 vp - Klaus Hellberg /sd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Etelä-Suomen vesistöjen ja Itämeren suojeluun

Eduskunnalle

Etelä-Suomen vesistöt ja Itämeren suojelu vaativat panostusta. Sekä merialueella että sisävesissä on nähtävissä selviä merkkejä vesiemme jatkuvasta liiallisesta ravinnekuormituksesta. Näkyviä vaikutuksia ovat toistuvat leväkukinnat sekä rantojen ja pyydysten limoittuminen. Rehevöitymisen torjunta sekä öljy- ja kemikaalikuljetusten aiheuttamien riskien vähentäminen ovat edellytyksiä Suomenlahden tilan parantamiselle ja onnettomuuksien ennaltaehkäisylle.

Vesien tilan paranemiseksi tarvitaan haja-kuormituksen selvää alentamista. Samalla kannattaa jatkaa pitkäjänteistä työtä yhdyskuntien ja teollisuuden kuormituksen vähentämiseksi. Kuormitettujen järvien ja jokien virkistyskäyttöarvo paranee kuormituksen vähentämisen ohella kunnostamalla vesistöjä. Valtion rahoitusta tulisi lisätä Etelä-Suomen vesiensuojelu- ja ympäristötyöhankkeisiin sekä maatalouden erityisympäristötukeen. Itämeren suojeluohjelman toteuttamiseen tarvitaan riittävät määrärahat.

Itämeren merkitys Etelä-Suomelle kulkuväylänä, mutta myös ympäristönsuojelukohteena, on keskeinen. Venäjän uudet raakaöljysatamat lisäävät olennaisesti öljyonnettomuusriskiä Suomenlahdella. Tämän johdosta Suomen tulee edelleen tehostaa öljyntorjuntavalmiuksiaan.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  35.10.63 lisäyksenä 1 200 000 euroa Itä-Uudenmaan vesistöjen suojeluun.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Klaus Hellberg /sd