TALOUSARVIOALOITE 419/2001 vp

TAA 419/2001 vp - Maria Kaisa Aula /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen palkkaperusteiseen työllistämistukeen valtionhallinnon ympäristötöihin

Eduskunnalle

Ympäristönsuojelua ja -hoitoa edistävillä hanketöillä eli YTY-töillä on ollut tärkeä merkitys alueellisten työttömyyserojen kaventamisessa maakunnissa. Esimerkiksi Lapissa lamavuosien 1995—1999 aikana lappilaisille tarjottiin 3 000 työtilaisuutta, yhteensä yli 1 100 henkilötyövuotta YTY-töiden parissa. Jatkossakin Lapin ympäristökeskuksella on tavoitteena työllistää 300—400 pitkäaikaistyötöntä.

Tämä edellyttää kuitenkin valtionsektorin työllistämistukijärjestelmän säilymistä ja YTY-töiden toteutuksesta ympäristökeskukselle aiheutuvien yleishallintokulujen rahoituksen järjestymistä. Lisäksi tarvitaan panostusta oheiskuluihin. Viime vuosina uusien YTY-työhankkeiden käynnistämistä ovat vaikeuttaneet niin ympäristötyömäärärahojen kuin valtion työllisyysperusteisten määrärahojenkin leikkaukset sekä palkkaperusteisen työllistämistuen aleneminen valtionhallinnossa.

Vaikka työsuhteista ei voidakaan tehdä pysyviä, YTY-töillä on merkittävästi vaikutettu kylien elinvoimaisuuteen ja asuttuna säilymiseen. Lapissa niillä on muun muassa kunnostettu valtatien 4 ja Kemijokivarren ympäristöt sekä kohennettu monia paikallisen kulttuuriperinnön kannalta tärkeitä kohteita.

Ympäristötöissä voidaan mainiosti toteuttaa työn kautta kuntoutumisen toimintatapaa, joka on tehokasta juuri pitkäaikaistyöttömyyden ehkäisyssä. Pelkästään koulutukseen perustuva toimintatapa ei paranna parhaalla mahdollisella tavalla pitkään työttömänä olleiden työllistymisvalmiuksia.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  34.06.02 lisäyksenä 3 364 000 euroa palkkaperusteiseen työllistämistukeen valtionhallinnolle erityisesti ympäristötöihin.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Maria Kaisa Aula /kesk