TALOUSARVIOALOITE 445/2011 vp

TAA 445/2011 vp - Pirkko Ruohonen-Lerner /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen lapsiperheköyhyyden vähentämiseen

Eduskunnalle

Lapsiperheköyhyys on kasvanut vuosi vuodelta Suomessa. Voidaan jo puhua pysyvästä muutoksesta. Tähän kehitykseen tulee puuttua voimakkailla toimenpiteillä. Riskitekijöitä lapsiperhe-köyhyyteen on useita. Työttömyys, matala koulutus, yksinhuoltajuus tai suuri lapsiluku perheessä nostavat osaltaan riskiä perheen vähävaraisuuteen ja sen kautta monentasoisiin ongelmiin.

Erityisen huolissaan tulisi olla pienituloisista yksinhuoltajaperheistä. Suomessa on ensi vuonna arviolta 28 000 toimeentulotuella elävää yksinhuoltajaperhettä. Lapsiperheköyhyydessä voi-daan puhua paitsi aineellisesta myös henkisestä köyhyydestä. On tiedossa, että perheissä, joissa taloudellinen tilanne on heikko, vanhemmuudessa jaksaminen heikentyy oleellisesti. Yksinhuoltajaperheille tarvitaan erityistä tukea arjessa selviämiseen.

Lapsilisä on aikanaan luotu universaaliksi tulonsiirron muodoksi. Todellisuudessa näin ei kuitenkaan ole. Toimeentulotuella eläviltä lapsiperheiltä tämä etuus on poistettu. Nykyisessä tilanteessa toimeentulotukea laskettaessa myös lapsilisä huomioidaan perheen tuloksi. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, etteivät toimeentulotuen piiriin kuuluvat perheet saa lapsilisää, tai sitä vastaavaa summaa, käyttöönsä, vaan lapsilisän määrä vähennetään toimeentulotuesta. Kuitenkin näissä perheissä tätä tulonsiirronmuotoa ehdottomasti tarvittaisiin korjaamaan taloudellista tilannetta. Erityisesti tätä tarvitaan yksinhuoltajaperheissä, joissa taloudellinen selviäminen mutta myös muu jaksaminen on yhden vanhemman harteilla. Vanhemmuuden tukeminen on yksinhuoltajaperheiden kohdalla oleellista, jotta muiden tukitoimien, kuten lastensuojelun interventioiden, tarpeilta säästyttäisiin

Lastensuojelun ammattilaiset ovat voimakkaasti puhuneet sen puolesta, että lapsilisää ei huomioitaisi toimeentulotukilaskelmissa. Erityisen suuri merkitys sillä on yksinhuoltajaperheiden selviämiselle. Lapsiperheköyhyyden vähentämiseksi olisi todella merkittävää, että toimeentulotuen varassa elävät yksinhuoltajaperheet saisivat toimeentulotuen lisäksi lapsilisän käyttöönsä. Tämä toimeentulotuen varassa elävien yksinhuoltajaperheiden tukeminen maksaisi vuositasolla noin 115 miljoonaa euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2012 talousarvioon momentille  33.60.35 lisäyksenä 115 000 000 euroa lapsiperheköyhyyden vähentämiseen poistamalla lapsilisän vaikutuksen toimeentulotuen määrään toimeentulotuen varassa elävien yksinhuoltajaperheiden osalta.

Helsingissä 17 päivänä lokakuuta 2011

  • Pirkko Ruohonen-Lerner /ps
  • Timo Soini /ps
  • Anssi Joutsenlahti /ps
  • Mika Niikko /ps
  • Maria Lohela /ps
  • Reijo Tossavainen /ps
  • Kaj Turunen /ps
  • Pietari Jääskeläinen /ps
  • Ismo Soukola /ps
  • Osmo Kokko /ps
  • Juho Eerola /ps
  • Reijo Hongisto /ps
  • Ritva Elomaa /ps
  • Juha Väätäinen /ps
  • Lauri Heikkilä /ps
  • Martti Mölsä /ps
  • Lea Mäkipää /ps
  • Tom Packalén /ps
  • Vesa-Matti Saarakkala /ps
  • Ville Vähämäki /ps
  • Kauko Tuupainen /ps
  • James Hirvisaari /ps
  • Olli Immonen /ps
  • Pertti Virtanen /ps
  • Teuvo Hakkarainen /ps
  • Laila Koskela /ps
  • Maria Tolppanen /ps
  • Kimmo Kivelä /ps
  • Hanna Mäntylä /ps
  • Johanna Jurva /ps
  • Anne Louhelainen /ps
  • Pirkko Mattila /ps
  • Ari Jalonen /ps
  • Jussi Niinistö /ps
  • Pentti Kettunen /ps
  • Jari Lindström /ps
  • Pentti Oinonen /ps
  • Arja Juvonen /ps
  • Jussi Halla-aho /ps