TALOUSARVIOALOITE 771/2008 vp

TAA 771/2008 vp - Leena Rauhala /kd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen erikoissairaanhoitolain mukaisen tutkimustoiminnan lisäämiseen

Eduskunnalle

Erikoissairaanhoitolain mukaan valtio suorittaa korvausta kuntayhtymille, joissa on yliopistosairaala, lääkärien ja hammaslääkärien perus- ja erikoistumiskoulutuksesta sekä yliopistotasoisesta terveystieteellisestä tutkimustoiminnasta (EVO-raha). Korvaus perustuu suoritettujen tutkintojen ja tieteellisten julkaisujen määriin.

Tutkimustoiminnan korvausten taso on pudonnut viimeisten kymmenen vuoden aikana roimasti ja nyt määrärahaan esitetään taas miltei 9 miljoonan euron pienennystä. Kuitenkin tutkimustoiminta on lisääntynyt, ja kunnat ovat joutuneet rahoittamaan yhä enemmän sekä tutkimus- että koulutusmenoja, vaikka toiminnan kustannusten päävastuu on valtiolla.

Valtion tulisi vastata täysimääräisesti sille kuuluvasta rahoituksesta. Tästä syystä EVO-rahoitusta erikoissairaanhoitolain mukaiseen tutkimukseen ei tule alentaa, vaan pitkäjänteisesti nostaa sitä samalle tasolle kuin se reilu 10 vuotta sitten oli.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2009 talousarvioon momentille  33.60.32 lisäyksenä 10 000 000 euroa erikoissairaanhoitolain mukaisen tutkimustoiminnan lisäämiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2008

  • Leena Rauhala /kd