TALOUSARVIOALOITE 795/2001 vp

TAA 795/2001 vp - Eero Lämsä /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen viljelijöiden tukihenkilöverkoston toimintaan

Eduskunnalle

Maaseudun murrosaika näkyy viljelijöiden epävarmoina tulevaisuuden odotuksina ja henkisen paineen ja stressin lisääntymisenä. Viljelijöille on perustettu tukihenkilöverkko, joka toimii tukena vaikeissa elämäntilanteissa. Ensimmäiset vastaavat tukihenkilöt ovat saaneet koulutuksen vuoden 1997 aikana. Toimivan verkoston aikaansaamiseksi vastaavat tukihenkilöt hankkivat lisää tukihenkilöitä ja vastaavat heidän koulutuksestaan. Myös taloudellisen tuen hankkiminen tukihenkilötoiminnan kulujen peittämiseksi on vastaavien tukihenkilöiden toiminnan varassa. Tukihenkilöt tekevät tätä auttamis- ja tukemistyötä vapaa-aikanaan varsinaisen työnsä ohella, palkkaa heille ei siis makseta. Tukihenkilötoiminnan käytännön järjestelyistä on vastannut Maaseudun Sivistysliitto.

Läheisyys on tukihenkilötoiminnan avainsana. Tarkoitus on toimia vapaaehtoisvoimin ruohonjuuritasolla ja auttaa ihmisiä selviämään muutoksen yli. Tukitoiminta on siten ennaltaehkäisevää mielenterveystyötä. Yhteiskunnan panostus kulujen rahoittamiseksi olisi kansanterveydellisesti kannattavaa. Tarkoitus ei ole maksaa palkkaa tukihenkilöille eikä rahoittaa uuden järjestön perustamista, vaan luoda edellytykset ihmisläheisen auttamisverkoston toimimiselle.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  33.92.50 lisäyksenä 85 000 euroa viljelijöiden tukihenkilöverkoston kuluihin.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Eero Lämsä /kesk