TALOUSARVIOALOITE 847/2005 vp

TAA 847/2005 vp - Paula Risikko /kok 

Tarkistettu versio 2.1

Määrärahan osoittaminen puoluetoiminnan tukemiseen

Eduskunnalle

Hallitus esittää puolueiden poliittisen toiminnan tukemiseen 12 198 700 euron määrärahaa, josta kahdeksan prosenttia on käytettävä puolueiden piirijärjestöjen toimintaan ja samoin kahdeksan prosenttia naisten poliittiseen toimintaan.

1990-luvun lamasta lähtien puolueiden työntekijämäärät ovat pienentyneet huomattavasti. Suurinta henkilöstön vähennys on ollut puolueiden sekä niiden naisjärjestöjen piiritason toiminnassa. Näin siitä huolimatta, että poliittisten piirijärjestöjen ja puolueiden paikallisyhdistysten toiminta on lähempänä kansalaista kuin puolueiden keskustoimistojen rooli.

Tätä kansalaista lähimpänä olevaa poliittista toimintaa tulisi tukea ja kannustaa siten, että puolueet palauttaisivat piirijärjestöilleen edes osan niiden lamaa edeltävistä toimintaresursseista. Parhaiten tämä toteutuu siten, että puolueiden piirijärjestöjen ja naisjärjestöjen avustusosuus korotetaan 8 prosentista 12 prosenttiin.

Puolueet voisivat teoriassa kukin omilla päätöksillään ohjata nykyistä suuremman osuuden puoluetuesta suoraan kentälle piirijärjestöjen ja naisliittojensa kautta myös naisten piirijärjestöjen toimintaan. Tämä vahvistaisi parhaiten myös puolueiden paikallisyhdistysten toimintaa. Käytännössä näin ei kuitenkaan ole tapahtunut missään puolueessa. Siksi ainoa tapa lisätä puoluetukivarojen siirtoa kentälle on se, että eduskunta määrärahaa myöntäessään velvoittaa puolueita käyttämään piiri- ja naisjärjestöjensä toimintaan entisen 8 prosentin puoluetukiosuuden asemesta 12 prosenttia.

Näin eduskunta ilmaisisi arvostuksensa puolueiden piiri- ja paikallisjärjestöissä tehtävälle kansalaistoiminnalle sekä tukisi tämän tärkeän toiminnan säilymistä ja vahvistumista. On huomattava, että suurin osa puoluetuesta jäisi tämänkin uudistuksen jälkeen Helsingissä toimiville puolueiden keskustoimistoille. Puolueiden keskustoimistot saattaisivat uudistuksen perusteella tosin harkita toimintojensa hajasijoittamista, mitä myös valtionhallinnon piirissä on viime aikoina harjoitettu.

Puoluetukeen ehdotettu määräraha ei siis nousisi, vaan se pysyisi hallituksen esittämällä tasolla. Samalla kuitenkin puolueiden piiri- ja naisjärjestöille maakuntiin saataisiin vuosittain ohjattua tarpeellista toimintarahaa 975 896 euroa nykyistä enemmän ilman puoluetuen korotusta.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää valtion vuoden 2006 talousarvioon momentin  23.27.50 perusteluihin maininnan, että puolueiden poliittisen toiminnan tukemiseen tarkoitetusta määrärahasta 12 prosenttia on tarkoitettu käytettäväksi puolueille naisten poliittiseen toimintaan sekä samoin 12 prosenttia puolueiden piirijärjestöjen toimintaan.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Paula Risikko /kok