TOIMENPIDEALOITE 53/2005 vp

TPA 53/2005 vp - Toimi Kankaanniemi /kd 

Tarkistettu versio 2.0

Vanhuspalvelujen turvaaminen

Eduskunnalle

Stakesin ylijohtaja Matti Heikkilä on nostanut esiin vanhuspalveluissa olevan vakavan heikkouden. Suomessa vanhuspalveluissa on nimittäin silmiinpistävänä piirteenä vahvojen oikeuksien ja julkisten velvollisuuksien puute. Palvelujen saamisen perusteet on säännelty epämääräisesti.

Lasten päivähoito, terveydenhuollon hoittakuu ja eräät muut keskeiset palvelut on turvattu ns. subjektiivisina oikeuksina tai niitä vastaavina lakisääteisinä etuuksina. Sen sijaan vanhuuteen liittyvän hoidon ja turvan saamiselle ei ole selkeästi säänneltyjä perusteita. Kun ikääntyvien määrä kasvaa nopeasti ja samalla siitä koituvat menot lisääntyvät, on kasvava vaara, että kaikki vanhukset eivät tulevaisuudessa saa ihmisarvon mukaista ja riittävää hoitoa ja turvaa. Monilla vanhuksilla on nyt ja tulevaisuudessa varaa itse kustantaa hoitoaan ja muita tarpeitaan. Hyvä hoito ja turva eivät saa kuitenkaan olla riippuvaisia vanhuksen tuloista tai varallisuudesta, vaan niiden tulee olla ihmisoikeuksia.

Vaikka subjektiivisten oikeuksien määrää ei voida ainakaan kuntien kustannuksella lisätä, tulee vanhusten oikeuksia ja toisaalta julkisia velvollisuuksia lainsäädännöllä vahvistaa tämän väestöryhmän osalta.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että hallitus ryhtyy viipymättä lainsäädäntö- ja muihin tarvittaviin toimenpiteisiin selkeyttääkseen vanhusten oikeuksia ja julkisia velvollisuuksia heidän ihmisarvoisen ja hyvän hoitonsa turvaamiseksi.

Helsingissä 19 päivänä toukokuuta 2005

  • Toimi Kankaanniemi /kd