Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Matti Ahde

Matti Ahde

Kansanedustajana   23.03.1970 - 30.06.1990, 19.03.2003 - 19.04.2011

Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • sisäasiainministeri (Sorsa III) 19.02.1982 - 06.05.1983
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Sorsa III) 19.02.1982 - 05.05.1983
  • ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Sorsa III) 19.02.1982 - 05.05.1983
  • sisäasiainministeri (Sorsa IV) 06.05.1983 - 30.09.1983
  • ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Sorsa IV) 06.05.1983 - 29.04.1987
  • ministeri maa- ja metsätalousministeriössä (Sorsa IV) 06.05.1983 - 30.09.1983
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Sorsa IV) 06.05.1983 - 30.09.1983
  • ympäristöministeri (Sorsa IV) 01.10.1983 - 30.04.1987

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV