Kalle Jokinen Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  09.09.2009 -

Nimi: Jokinen, Kalle
Puhelin: 09 432 3199
Sähköposti: kalle.jokinen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.kallejokinen.fi
Ammatti / arvo: Ylikonstaapeli
Vaalipiiri: Hämeen vaalipiiri 09.09.2009 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 13.09.2016 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 27.11.2012 - 21.04.2015
Lakivaliokunta (jäsen) 15.09.2009 - 19.04.2011, (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 15.09.2009 - 21.04.2015, (Puheenjohtaja) 27.11.2012 - 21.04.2015
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 27.11.2012, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Kestävä kasvu (jäsen) 20.02.2012 - 06.03.2015
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 05.12.2012 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Mustat joutsenet (jäsen) 05.12.2012 - 06.03.2015
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Talousvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Liikennejaosto (Puheenjohtaja) 11.09.2015 - 07.09.2016
Asunto- ja ympäristöjaosto (lisäjäsen) 11.09.2015 - 07.09.2016
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 30.06.2011 - 09.09.2016, (Varapuheenjohtaja) 23.06.2015 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 27.11.2012 - 21.04.2015
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  09.09.2009 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 21.06.2016 -
Kansanedustajana: 09.09.2009 -
Edeltäjä: Jari Koskinen /kok

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

LA 26/2015 vp
Lakialoite laiksi maatalouden rakennetuista annetun lain 13 §:n muuttamisesta
LA 1/2015 vp
Lakialoite laiksi hallintolainkäyttölain 6 §:n 2 momentin muuttamisesta