Merja Mäkisalo-Ropponen Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Mäkisalo-Ropponen, Merja
Puhelin: 09 432 3124
Sähköposti: merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi
Kotisivu: www.merjamakisalo.fi
Ammatti / arvo: terveystieteiden tohtori, työyhteisökouluttaja
Vaalipiiri: Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015 -
Aiemmat vaalipiirit: Pohjois-Karjalan vaalipiiri 20.04.2011 - 21.04.2015
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 -
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - , (Varapuheenjohtaja) 10.06.2015 -
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 30.06.2011 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  20.04.2011 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 22.06.2011 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 569/2017 vp
Kirjallinen kysymys vanhusasiavaltuutetun toimen perustamisesta
KK 546/2017 vp
Kirjallinen kysymys omais- ja perhehoidon määrärahojen käytöstä
KK 528/2017 vp
Kirjallinen kysymys työvoimakoulutuksen muutoksista
KK 520/2017 vp
Kirjallinen kysymys puheterapeuttien tilanteesta Pohjois-Karjalassa
KK 493/2017 vp
Kirjallinen kysymys kliinisten ravintovalmisteiden korvattavuudesta muistisairaille
KK 482/2017 vp
Kirjallinen kysymys lapsivaikutusten arvioinnista alkoholilain kokonaisuudistuksessa
KK 465/2017 vp
Kirjallinen kysymys työpaikan vaihtoon myönnettävästä tuesta työpaikan sisäilmaongelmista kärsiville
KK 458/2017 vp
Kirjallinen kysymys ei-sopimusomaishoitajien tilanteesta
KK 452/2017 vp
Kirjallinen kysymys nuorten kohtelusta kesätöissä työnantajien taholta
LA 47/2017 vp
Lakialoite laiksi yhdenvertaisuuslain 15 §:n muuttamisesta