Hanna Mäntylä  
Kansanedustajana  20.04.2011 - 30.06.2017

Nimi: Mäntylä, Hanna
Ammatti / arvo: erityisnuorisotyöntekijä, yhteiskuntatieteiden kandidaatti
Aiemmat vaalipiirit: Lapin vaalipiiri 20.04.2011 - 30.06.2017
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Talousvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 28.05.2015
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 28.05.2015, (varajäsen) 08.09.2016 - 29.06.2017
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 08.09.2016 - 30.06.2017
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 08.09.2016 - 30.06.2017
Kunta- ja terveysjaosto (lisäjäsen) 16.09.2016 - 30.06.2017
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (Puheenjohtaja) 01.07.2011 - 21.04.2015, (Suomen edustaja Arktisen alueen parlamentaarikkokomiteassa) 01.07.2011 - 15.10.2012
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 01.07.2011 - 21.04.2015
Aiemmat eduskuntaryhmät: Perussuomalaisten eduskuntaryhmä 20.04.2011 - 12.06.2017
Uusi vaihtoehto eduskuntaryhmä 13.06.2017 - 30.06.2017
Kansanedustajana: 20.04.2011 - 30.06.2017
Seuraaja: Matti Torvinen /uv
Siirtynyt Euroopan neuvoston sihteeristön palvelukseen
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: sosiaali- ja terveysministeri (Sipilä) 29.05.2015 - 24.08.2016

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

Ei löytynyt hakutuloksia annetuilla tekijöillä.