Markku Eestilä

Markku Eestilä

Nykyinen kansanedustaja

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:
09 432 3016
Sähköposti:
markku.eestila(at)eduskunta.fi
Kotisivu:
Ammatti / arvo:
eläinlääketieteen lisensiaatti, eläinlääkäri
Vaalipiiri:
Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 16.06.2020–
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Maatalousjaosto (Puheenjohtaja) 06.09.2019–
Työ- ja elinkeinojaosto (lisäjäsen) 06.09.2019–
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 10.09.2019–
Avustaja:
Hanna Hyyryläinen,  
Puhelin: 09 432 4016
Sähköposti: hanna.hyyrylainen(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot