Sanni Grahn-Laasonen

Sanni Grahn-Laasonen

Nykyinen kansanedustaja

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:
09 432 3025
Sähköposti:
sanni.grahn-laasonen(at)eduskunta.fi
Ammatti / arvo:
valtiotieteiden maisteri
Vaalipiiri:
Hämeen vaalipiiri 20.04.2011–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Verojaosto (jäsen) 06.09.2019–
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.09.2019–
Aasian ja Euroopan parlamentaarisen kokouksen Suomen valtuuskunta (Puheenjohtaja) 19.06.2019–
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ympäristöministeri (Stubb) 26.09.2014–28.05.2015
  • opetus- ja kulttuuriministeri (Sipilä) 29.05.2015–04.05.2017
  • opetusministeri (Sipilä) 05.05.2017–05.06.2019
Avustaja:
Pauliina Kaaresvirta-Huhta,  
Puhelin: 09 432 4025
Sähköposti: pauliina.kaaresvirta-huhta(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot