Arto Pirttilahti Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Pirttilahti, Arto
Puhelin: 09 432 3143
Sähköposti: arto.pirttilahti@eduskunta.fi
Kotisivu: www.artopirttilahti.fi
Ammatti / arvo: agrologi
Vaalipiiri: Pirkanmaan vaalipiiri 20.04.2011 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Talousvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Talousvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (jäsen) 07.09.2011 - 06.06.2012, (varajäsen) 07.06.2012 - 11.09.2012, (jäsen) 12.09.2012 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Lakivaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 11.09.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Innostunut yhteiskunta (jäsen) 14.12.2011 - 06.03.2015
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 30.06.2011 - 08.06.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.02.2012 - 21.04.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  20.04.2011 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 557/2017 vp
Kirjallinen kysymys energian kilpailutuksesta julkisen toimijan omistamissa ja hallinnoimissa kiinteistöissä
LA 58/2016 vp
Lakialoite laiksi kuluttajansuojalain 7 luvun 17 a §:n muuttamisesta