Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Kristiina Salonen

Kristiina Salonen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:

09 432 3152

Sähköposti:

kristiina.salonen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

sosiaaliohjauksen ja etuuskäsittelyn esimies, hallintotieteiden ylioppilas

Vaalipiiri:

Satakunnan vaalipiiri 20.04.2011–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 03.12.2019–
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 30.06.2011–
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 19.06.2019–31.05.2023
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 10.09.2019–

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 19.06.2019–
  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä, työvaliokunta (1. varapuheenjohtaja) 19.06.2019–

Avustaja:

Sofia Nevalainen,  
Puhelin: 09 432 4152, 050 512 7720
Sähköposti: sofia.nevalainen(at)eduskunta.fi