Juha Sipilä Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Sipilä, Juha
Puhelin: (09) 432 3162
Sähköposti: juha.sipila@eduskunta.fi
Kotisivu: www.juhasi.fi
Ammatti / arvo: diplomi-insinööri
Vaalipiiri: Oulun vaalipiiri 20.04.2011 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Puhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Puhemiesneuvosto (Puhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Kansliatoimikunta (Puhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Talousvaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 11.09.2012
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 05.09.2014
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 - 05.03.2013
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Kestävä kasvu (Puheenjohtaja) 14.12.2011 - 06.03.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Mustat joutsenet (jäsen) 14.12.2011 - 06.03.2015
Suuri valiokunta (varajäsen) 12.09.2012 - 21.04.2015
Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 06.03.2013 - 05.09.2014, (jäsen) 09.09.2014 - 21.04.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2011 - 05.02.2012
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 16.05.2013 - 08.06.2015
Kansainvälisten asiain foorumi (Puhemies) 28.04.2015 - 28.05.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  20.04.2011 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 20.05.2011 - 19.06.2012
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Sipilä) 29.05.2015 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

Ei löytynyt hakutuloksia annetuilla tekijöillä.