Jani Toivola Vihreä eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Toivola, Jani
Puhelin: 09 432 3178
Sähköposti: jani.toivola@eduskunta.fi
Kotisivu: www.janitoivola.net
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 20.04.2011 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (jäsen) 07.09.2017 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Lakivaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 26.11.2013, (jäsen) 03.09.2014 - 21.04.2015
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 26.11.2013, (jäsen) 03.09.2014 - 21.04.2015
Puolustusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 16.02.2017
Eduskuntaryhmä: Vihreä eduskuntaryhmä  20.04.2011 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vihreä eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 30.05.2013 - 10.06.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 590/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä sähköpyörien hankintatukeen (5 000 000 euroa)
TAA 589/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä vapaan sivistystyön oppilaitosten käyttökustannuksiin maahanmuuttajien koulutusta tukevien opintoseteliavustusten lisäämiseen (150 000 euroa)
KK 280/2018 vp
Kirjallinen kysymys afrikkalaistaustaisten vuosikymmenen edistämisestä Suomessa
KK 247/2018 vp
Kirjallinen kysymys seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille kohdennetun eheytystoiminnan kieltämisestä
KK 139/2018 vp
Kirjallinen kysymys sateenkaariperheiden perhevapaista
TPA 14/2018 vp
Toimenpidealoite sukupuolivähemmistöjen oikeuksien vahvistamisesta
KK 609/2017 vp
Kirjallinen kysymys ammatillisen koulutuksen reformin seurannasta
KK 568/2017 vp
Kirjallinen kysymys kolmannen juridisen sukupuolen käyttöönotosta
TPA 41/2017 vp
Toimenpidealoite opintotuen korottamisesta
TPA 31/2017 vp
Toimenpidealoite koulutusmäärärahojen sitomisesta indeksiin