Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ari Jalonen

Ari Jalonen

Sininen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011 - 12.06.2017, 13.06.2017 -

Puhelin:
09 432 3050
Sähköposti:
ari.jalonen(at)eduskunta.fi
Kotisivu:
Ammatti / arvo:
paloesimies
Vaalipiiri:
Satakunnan vaalipiiri 20.04.2011 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Puhemiesneuvosto (jäsen) 09.06.2015 -
Suuri valiokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 23.05.2018 -
Kunta- ja terveysjaosto (jäsen) 25.05.2018 -
Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 06.09.2017 -
Lakivaliokunta (jäsen) 30.06.2017 -
Liikenne- ja viestintävaliokunta (Puheenjohtaja) 09.06.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (varajäsen) 23.02.2018 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 09.06.2015 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Sininen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 13.06.2017 -
Avustaja:
Toni Eronen,  
Puhelin: 09 432 4050
Sähköposti: toni.eronen(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot