Mika Kari

Mika Kari

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:
09 432 3066
Sähköposti:
mika.kari(at)eduskunta.fi
Kotisivu:
Ammatti / arvo:
työpajapäällikkö, yhteisöpedagogi AMK
Vaalipiiri:
Hämeen vaalipiiri 20.04.2011–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Puhemiesneuvosto (jäsen) 26.06.2019–
Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Puolustusvaliokunta (jäsen) 30.06.2011–, (Varapuheenjohtaja) 05.05.2015–16.04.2019
Tiedusteluvalvontavaliokunta (Puheenjohtaja) 26.06.2019–
Suomen Pankin tilintarkastajat (jäsen) 08.10.2019–, (Puheenjohtaja) 05.12.2019–
Valtakunnanoikeus (varajäsen) 01.01.2020–31.12.2023
Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.05.2019–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 26.06.2019–
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä, työvaliokunta (jäsen) 22.06.2011–
Avustaja:
Emil Pellonpää,  
Puhelin: 09 432 4066, 050 574 0970
Sähköposti: emil.pellonpaa(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot