Sofia Vikman Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Vikman, Sofia
Puhelin: 09 432 3194
Sähköposti: sofia.vikman@eduskunta.fi
Kotisivu: www.sofiavikman.fi
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri
Vaalipiiri: Pirkanmaan vaalipiiri 20.04.2011 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 08.09.2016 -
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 30.03.2016 -
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Aasian ja Euroopan parlamentaarisen kokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 03.05.2011 - 08.06.2015
Lakivaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 04.12.2012
Puolustusvaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Uusi oppiminen (jäsen) 14.12.2011 - 04.12.2012
Tulevaisuusvaliokunnan jaosto Mustat joutsenet (jäsen) 14.12.2011 - 04.12.2012
Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Eduskunnan kirjaston hallitus (jäsen) 30.06.2011 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä  20.04.2011 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 494/2016 vp
Kirjallinen kysymys hevosenlannan polton sallimisesta tilatasolla ja pienpolttoyksiköissä
KK 435/2016 vp
Kirjallinen kysymys Tampereen ja Helsingin välisen junayhteyden lyhentämisestä tuntiin
KA 6/2016 vp
Keskustelualoite mahdollisen Nato-jäsenyyden vaikutuksista Suomelle