Siirry sisältöön

Suna Kymäläinen

Suna Kymäläinen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:

09 432 3085

Sähköposti:

suna.kymalainen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

lastenohjaaja

Vaalipiiri:

Kaakkois-Suomen vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Suuri valiokunta (jäsen) 18.06.2019–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 09.06.2015–, (Puheenjohtaja) 18.06.2019–
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 09.06.2015–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–

Avustaja:

Anniina Tella,  
Puhelin: 050 353 4460
Sähköposti: anniina.tella(at)eduskunta.fi