Anna Kontula Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Kontula, Anna
Puhelin: 09 432 3043
Sähköposti: anna.kontula@eduskunta.fi
Kotisivu: www.annakontula.fi
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden tohtori, tutkija
Vaalipiiri: Pirkanmaan vaalipiiri 20.04.2011 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Perustuslakivaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä  20.04.2011 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TPA 26/2017 vp
Toimenpidealoite maksuhäiriömerkinnän poistamisesta maksun suorituksen jälkeen
TAA 209/2017 vp
Talousarvioaloite julkiset työvoima- ja yrityspalvelut -momentin perusteluihin tehtävistä muutoksista
LA 41/2017 vp
Lakialoite laiksi ulkomaalaislain 73 §:n 1 momentin 1 ja 2 kohdan kumoamisesta
KK 354/2017 vp
Kirjallinen kysymys palkkatuen kiintiöistä
LA 20/2017 vp
Lakialoite laiksi julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 7 luvun muuttamisesta
TPA 58/2016 vp
Toimenpidealoite digitaalisesta työkalupakista yrittäjille
TAA 182/2016 vp
Talousarvioaloite julkiset työvoima- ja yrityspalvelut -momentin perusteluihin tehtävistä muutoksista
KK 419/2016 vp
Kirjallinen kysymys rikesakkojen määräytymisperusteista
KK 369/2016 vp
Kirjallinen kysymys maksuhäiriömerkinnän poistamisesta ja oikeudesta sähköiseen tunnistautumiseen
TPA 28/2016 vp
Toimenpidealoite perheenyhdistämisen toimeentuloedellytyksen muuttamisesta vakuuspohjaiseksi