Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Annika Saarikko

Annika Saarikko

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:

09 432 3151

Sähköposti:

annika.saarikko(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

filosofian maisteri

Vaalipiiri:

Varsinais-Suomen vaalipiiri 20.04.2011–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • valtiovarainministeri (Marin) 27.05.2021–
  • perhe- ja peruspalveluministeri (Sipilä) 10.07.2017–05.06.2019
  • tiede- ja kulttuuriministeri (Rinne) 06.06.2019–08.08.2019
  • tiede- ja kulttuuriministeri (Marin) 06.08.2020–26.05.2021

Avustaja:

Hannu Tiusanen,  
Puhelin: 09 432 4160
Sähköposti: hannu.tiusanen(at)eduskunta.fi