Jukka Gustafsson Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  21.03.1987 -

Nimi: Gustafsson, Jukka
Puhelin: 09 432 3038
Sähköposti: jukka.gustafsson@eduskunta.fi
Kotisivu: www.jukkagustafsson.net
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri, rehtori
Vaalipiiri: Pirkanmaan vaalipiiri 24.03.1999 -
Aiemmat vaalipiirit: Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 21.03.1987 - 23.03.1999
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Sivistysvaliokunta (jäsen) 04.06.2013 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 07.05.2003 - 02.05.2007, (jäsen) 03.05.2011 - 22.06.2011
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.04.1987 - 18.03.2003, (Varapuheenjohtaja) 05.04.1995 - 18.03.2003, (varajäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Talousvaliokunta (varajäsen) 09.04.1987 - 18.09.1990
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 11.04.1991 - 23.03.1995
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 29.10.1993 - 23.03.1995, (jäsen) 27.02.1996 - 23.03.1999
Suuri valiokunta (varajäsen) 05.04.1995 - 23.03.1999, (jäsen) 29.04.2003 - 23.09.2005, (Puheenjohtaja) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 04.06.2013 - 21.04.2015
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 07.04.1999 - 28.04.2003, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sivistys- ja tiedejaosto (Puheenjohtaja) 08.04.2003 - 05.05.2003
Sosiaali- ja työjaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 05.05.2003
Asunto- ja ympäristöjaosto (lisäjäsen) 08.04.2003 - 05.05.2003
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 29.04.2003 - 22.06.2011, (Puheenjohtaja) 07.05.2003 - 20.03.2007, (Varapuheenjohtaja) 03.04.2007 - 19.04.2010, (Puheenjohtaja) 03.05.2011 - 22.06.2011
Tarkistajat (jäsen) 07.04.1987 - 08.02.1988
Valitsijamiehet (varajäsen) 09.04.1991 - 23.03.1995
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 31.05.2013 - 12.06.2014
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 03.10.2014 - 08.06.2015
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 21.04.2006 - 20.03.2007, (jäsen) 03.05.2011 - 22.06.2011
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  21.03.1987 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 22.04.2003 - 21.03.2007
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 22.03.2007 - 01.02.2010
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 02.02.2010 - 21.06.2011
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 02.02.2010 - 21.06.2011
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: opetusministeri (Katainen) 22.06.2011 - 23.05.2013

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 116/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä etsivään nuorisotyöhön ja nuorten työpajatoimintaan (400 000 euroa)
TAA 117/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä vuorottelukorvauksen valtionosuuteen (4 000 000 euroa)
KK 137/2018 vp
Kirjallinen kysymys erityisopettajien kelpoisuusvaatimuksista ammatillisessa koulutuksessa
TAA 68/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kansanopistojen opintoseteliavustukseen (1 000 000 euroa)
TAA 69/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun aloituspaikkojen lisäämiseen Savonlinnassa (1 500 000 euroa)
KK 526/2016 vp
Kirjallinen kysymys ikääntyneiden henkilöiden vammaispalveluiden rajoittamisesta
TAA 64/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun kuitulaboratorion kehittämiseen (6 700 000 euroa)
TAA 65/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun aloituspaikkojen lisäämiseen Savonlinnassa (2 000 000 euroa)
TAA 62/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajaamisen peruuttamiseksi (6 600 000 euroa)
TAA 63/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä kansanopistojen opintoseteliavustukseen (1 000 000 euroa)